Çirkin tezahüratın faturası 10 milyon lira!

Süper Lig’de geride kalan 26 haftalık bölümde tansiyon düşmedi. Kulüplere şu ana kadar sportmenlik dışı demeçler ve çirkin tezahürattan 10 milyon liranın üzerinde ceza kesildi. Bursaspor listenin en üstünde yer aldı. Geçtiğimiz sezon 17 takım toplam 8 milyon 20 bin lira öderken bu rakam şimdiden aşıldı. Statlara huzuru getireceği öne sürülen Passolig de çare olamadı.

Spor Toto Süper Lig’de bitime 8 hafta kaldı. Şampiyonluk yarışı ve kümede kalma mücadelesi tüm hızıyla devam ediyor. Geçmişte olduğu gibi bu sezon da ortaya çıkan sportmenlik dışı demeç ve Çirkin Tezahüratlar futbola gölge düşürdü. Öyle ki özel maçlarda bile kendine hakim olamayan yönetici, futbolcu ve taraftar, Türkiye Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından affedilmedi. Federasyon’un bu konuda işi sıkı tutmasının faturası ağır oldu. Sezon başı rakamlar düşük görünse de haftalar ilerledikçe durumun vahameti net bir şekilde ortaya çıktı.  

Süper Lig’de 26. haftayı geride bırakırken PFDK’nın 18 takıma kestiği eza dudak uçuklatıyor. Geçen yıl 34 hafta sonunda Gençlerbirliği dışında kalan 17 kulüp 8 milyon 20 bin lira Federasyon’a para ödedi. Çirkin ve kötü tezahürat, sportmenlik dışı hareketlerden dolayı kesilen rakam 2014-2015 sezonunda artış gösterdi. Cezalar şimdiden 11 milyon liralık bir rakama ulaştı. Denetim üzerinde ciddi bir şekilde durulsa da kulüpler cezalara karşı önlem almakta yetersiz kaldı. Passolig uygulaması da taraftar olayları başta olmak üzere çirkin ve kötü tezahüratı önlemede beklentileri karşılayamadı.

Taraftarın kötü tezahüratı, hakeme yapılan fiilî ve sözlü saldırılar, yöneticilerin fair-play dışı açıklamaları başlığı altında verilen cezalarda Bursaspor, 1 milyon 333 bin 500 lira ile tablonun en üstünde yer aldı. Geçen sezon şampiyon olan Fenerbahçe’ye 1 milyon 540 bin lira fatura çıkaran PFDK, bu yıl Sarı-Lacivertlilere 26. hafta itibarıyla 1 milyon 202 bin 500 liralık ceza verdi. Bir sezon önce hiç ceza almayarak alkışlanan ve fair-play ile ödüllendirilen Gençlerbirliği de cezadan nasibini aldı. Futbol Federasyonu’ndan izin almadan hazırlık maçı yapan Çaykur Rizespor da tavizsiz uygulanan talimatlar gereği kurtulamadı. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’ın toplam cezası 4 milyon lirayı geçti. Süper Lig’de en az cezayı alan takım 90 bin lirayla Akhisar Belediyespor. Bu sezon stadı olmayan Beşiktaş’ın ise 1 milyon 46 bin lira ceza yemesi de dikkatlerden kaçmadı. Bu rakamlar Futbol Federasyonu tarafından altyapı, tesis ve eğitim için kullanılıyor.

Süper Lig’e kesilen cezaya PTT Birinci Lig ile birlikte 2. ve 3 liglerin dahil olmaması da Türk futbolundaki acı tabloyu ortaya koyuyor. Katlanarak artan para cezalarının yanı sıra tribün kapatma cezaları da kulüplerin malî olarak etkiliyor.

Hacıosmanoğlu’na 400 bin lira ceza

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, 26 hafta sonunda Trabzonspor’a 1.080.500 TL’lik ceza verdi. Bordo-Mavililere gelen cezanın 400 bin lirası Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’na ait. Kulüp Başkanı Hacıosmanoğlu ve ekibinin Federasyon, Fenerbahçe ve hakemlere yönelik sözlerinden dolayı aldığı yaklaşık 400 bin liralık cezanın, kulübün kasasından karşılanması ise tartışmaya yol açtı.

Hakeme tepki Balıkesir’i yaktı

26 hafta içinde en dikkat çeken ceza ise düşme hattında bulunan Balıkesirspor’a kesilen oldu. Kırmızı-Beyazlıların başkanı Tuna Aktürk, 21. haftada 1-0 yenildikleri Gençlerbirliği maçı sonrası hakem Tolga Özkalfa ile koridorlarda tartışma yaşamıştı. PFDK, müsabaka sonrasında futbolcu, taraftar ve yöneticilerin çıkardığı olay nedeniyle kulübe 805 bin liralık ağır fatura çıkardı. Balıkesirspor’a, o karşılaşmaya kadar sadece 183 bin lira ceza kesilmişti.

Kaynak: Zaman Web 

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter