Özkan Cengiz - Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

Kendi Yolunda Göztepe

Dün yapılan açıklamalar ve haberler ile Kulübü’müzün yeni bir döneme girmek için kapıya kadar geldiği duyurulmuş oldu. Bugün olan bitenden anladığımızı dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Önce kavramları netleştirerek başlayalım.

FON : Bilimsel ve akademi bir tanım yapma gayretine girmeyeceğim en basit anlamıyla bir amaç uğruna toplanan para olarak tanımlayabiliriz. Örneğin bizim hentbol piksel kampanyası da bir nevi bir fon uygulamasıdır. Amacı ortaya koyduk, para toplama ve toplanan parayı harcama şekillerini ortaya koyduk. Güvenen arkadaşlar bu amaca hizmet etmek için fona katkı sağladı. 

Hentbol fonumuz karşılıksız bir fondu yani katılım sağlayan arkadaşlara bir gelir, bir mülkiyet veya bir yönetim hakkı sunulmadı. Parayı vereceksiniz, dayanışmış olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız dendi. Eğer en çok piksel alan yönetim kuruluna girer, tüm piksel alanlar iddia gelirlerinden payını alır vb seçenekler sunulsaydı. O zaman bu karşılıklı bir fon olurdu.

Türkiye’de kanunlar gereği para toplamak çeşitli izin ve kriterlere tabidir. Eğer bunu bağış olarak topluyorsanız Valilikten izin almanız gerekir, çekiliş yapmak için topluyorsanız Milli Piyango Müdürlüğünden izin almanız gerekir, eğer bir yatırım yapmak ve yatırımın karşılığını para yatıranlara vermeyi taahhüt ediyorsanız o zaman Sermaye Piyasası Kurulu iznine tabidir.

Haberlerde fon diye bahsedilen yapı “Two Zero Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu” isimli bir fon, adı üstünde bir yatırım fonu ne dedik yukarıda eğer yatırım amaçlı bir fon kuruyorsanız Sermaye Piyasası Kurulu izni almanız gerekiyor. Sermaye Piyasalarında faaliyet gösteren yapıların yasal bilgileri ilgili kanun ve tebliğler gereği halka açıklanmak zorundadır. Ve halka kamuyu aydınlatma platformu adı verilen kap.org.tr sitesinde açıklama yaparlar. Bu fonla ilgili olarak bu sitede bir inceleme yaptığımızda şu verilere ulaşıyoruz. 

Fon İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından kurulmuş, hemen ilk algıya müdahale edelim, bu şirket fonun sahibi veya para sağlayıcısı değil, bu şirket fonu organize eden şirket yani yukarıdaki örneğimizden gidersek arkadaşlar hentbol için para topluyoruz şuraya gönderin diyen kişi, parayı veren mi değil, veya hentbolü yöneten kişi mi değil paranın toplanmasını organize den kişi. Yani bizim örneğimizdeki karşılığı biraz Mustafa Dizdar.

Portföy Yönetim Şirketleri çeşitli amaçlar için bir fon kurup bu fona yatırımcıdan para toplarlar ve daha sonra ilk deklare ettikleri yatırım araçlarında bu fonu değerlendirerek gelirlerini yatırımcılarla paylaşırlar. Esasında hepimizin azıcık paramız olduğunda aldığımız fonlar da aynı mantıkla çalışır. Örneğin likit fonun amacı likit varlıklara yatırım yapmak hisse senedi fonu borsadaki hisse senetlerine yatırım yapmak için kurulur.

Adı geçen fonun adından da anlaşılacağı üzere bu bir girişim sermayesi fonu yani amacı çeşitli şirketlere girişim sermayesi koyarak bu şirketlerin değerini artırarak daha sonra bu şirketlerden çıkış yapıp oluşan değer artış kazancından elde ettikleri gelirleri yatırımcı ile paylaşırlar.

İstanbul portföy yönetim şirketinin çıkarmış olduğu fonlara bir göz atarsak aynı mantıkla çalışan ;

Sağlık ve Biyoteknoloji Girişim Sermayesi Fonu,

Tarım Hayvancılık ve Teknoloji Girişim Sermayesi Fonu,

Yenilebilir Enerji Girişim Sermayesi Girişim Sermayesi Fonu,

Gibi fonlar görüyoruz.

Yani bu portföy yönetim şirketi çeşitli sektörlerde benzer işler yapmak için benzer fonlar kurmuş. Sitesinde verdiği bilgiye göre 2020 yılı itibariyle 6.4 milyar TL’lik bir fon yönetiyor. Yani parası olan insanlar bu şirkete güvenip gelip bu fonlara yatırım yapmışlar ve portföy yöneticileri de bu fonları doğru yerlere yönlendirerek yatırımcılarına para kazandırmışlar ki büyümüşler.

Genel bilgilendirmeden konumuz olan “Two Zero Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu”na gelirsek, bir fonun ne amaçla kurulduğu ve ne yapmak istediğini anlamamız için fonun ihraç belgesini incelememiz gerekiyor. Fonun kendi kaynak sağlayıcılarına seslendiği yer orası bakalım bu fonun amacı neymiş?

“Fon; spor, medya, moda, eğlence, sağlık ve bunlarla ilişkili sektörlerde faaliyet gösteren ve konvansiyonel iş modellerini yeni teknolojiler ile dönüştüren tohum aşaması, erken aşama veya büyüme aşaması girişim şirketlerine doğrudan veya III-52.4 sayılı Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği’nde (Tebliğ) tanımlanan yurtiçinde kurulu özel amaçlı şirketler ve yurtdışında kurulu kolektif yatırım kuruluşları vasıtasıyla dolaylı olarak sermaye aktarımı veya pay devri yoluyla ortak olunması veya bu şirketlerin kurucusu olunması yoluyla getiri sağlamayı hedeflemektedir”

Fon kendisine kaynak sağlayacak olanlara bu amacı ortaya koymuş. Bu resmi belgede yer alan amacını daha spot bir metin ile anlamak için web sitesine baktığımızda fonun kendi içinde bir eko sistem yaratmaya çalıştığını ve bu amaçla çeşitli şirketlere ve ürünlere yatırım yaptığını görüyoruz. Web sitesi ve ona bağlı ticaret sicil kayıtlarını incelediğimizde fonun bugüne kadar;

Keşfedilmemiş yetenek kalmayacak mottosu ile teknolojik yazılım ve sistemler ile futbolcu izlenimleri ve istatistikleri oluşturup bu verileri kulüplere satan Scoutium Futbol Teknolojileri A.Ş.’ne % 5,66

Konsol, bilgisayar ve mobil cihaz oyun üreticisi şirketlere yatırım yapan Weplay Oyun Teknolojileri A.Ş.’ne % 50

TV sosyal medya vb mecralardaki reklamlarının bir nevi etkinliğini ölçüp rapor eden Medialyzer Medya Teknolojileri A.Ş.’ne % 9

Animasyon ve görsel efekt yaratıcısı Anibera Animasyon Film Prodüksiyon Hizmetleri A.Ş.’ne % 6,77

Moovbudy uygulaması ile Size sağlıklı yaşam koçluğu yapan Dgt Yazılım Sağlık Ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’ne % 5

ortak olduğunu görüyoruz. Bunların dışında web sitesinden ve basın haberlerinden gördüğümüz üzere

Vücudunuzun üç boyutlu analizini yapan Digime,

Digital yayın platformu BlueTV,

digital menüler yaratan Finedine

ünlülerin size özel videolar çekmesini sağlayan Fideyo,

yapay zeka ile çalışan ve her zaman en ideal karışımı sunduğunu iddia eden akıllı bira muslukları yaratan Pubinno  şirketlerine de yatırımları var.

Yani kısaca ilk defa bize yatırım yapan bir yapı değil. İhraç belgesinde ortaya koyduğu amaç ile topladığı para ile yatırımlar yapıyor.

Yapılan açıklamalardan anladığımız kadarıyla fon bize direk bir yatırım yapmıyor. Bizim dahil olduğumuz bir alt dal yani bir girişim sermayesi şirketi kurmuş ticaret sicil kayıtlarına göre % 100 fona ait olan SPORTTZ SPOR YATIRIMLARI ANONİM ŞİRKETİ.

Basın açıklamalarından anladığımız kadarıyla bu şirket diğer saydığımız yatırımlardan yararlanacak ama kendi altında yeni bir ekosistem kuracak bizle başlayan hikayesi başka kulüpler ve yapılar ile büyüyecek ve kendi içinde yeni bir döngü yaratacak.

Yani yapılan açıklamalara aykırı bir durum olmaz ise bu şirket Kulübümüzün faaliyet gösterdiği Göztepe A.Ş.’ne fonun geçmiş uygulamalarını ve fısıltı gazetesi haberlerine bakarsak % 5 - % 7 arasında hisse de ortak olacak. Bu ortaklık karşılığında Yönetim Kurulu üyeliği veya başkaca bir şey elde edecek mi onu resmi işlemlerden sonra hep beraber göreceğiz.

Kavramları ve yapıları elden geldiğince netleştirdikten sonra birazda en çok merak edilen “kişi”lerden devam edelim.

Şimdi en başta dediğimiz gibi fonlar portföy yöneticisi şirket tarafından yönetiliyor. Gene fonun ihraç belgesine baktığımızda bu fonunda kurucusu olan İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. şirketi tarafından yönetileceğini görüyoruz. Peki kimdir bu şirketin sahipleri ve yöneticileri, ihraç belgesinden edindiğimiz bilgiye göre şirketin ortaklık yapısı ve yönetim kurulu şu şekilde ;

Ortaklık Yapısı
Global Yatırım Holding A.Ş. %26,60
Hasan Turgay Ozaner %23,36
Tufan Deriner %19,09
Alpaslan Ensari %19,05
Atıf Cezairli %3,34
Mehmet Fevzi Çelebi %1,91
Polis Bakım ve Yardım Sandığı %6,65

 Yönetim Kurulu

Turgay Ozaner – Yönetim Kurulu Başkanı
Adnan Nas– Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Tufan Deriner – Yönetim Kurulu Üyesi
Alpaslan Ensari – Yönetim Kurulu Üyesi
Burak Ahmet Üstay – Yönetim Kurulu Üyesi
Ercan Nuri Ergül– Yönetim Kurulu Üyesi
Mustafa Ruşen Selçuk – Yönetim Kurulu Üyesi

 Üstüne basarak tekrar etmem gerekirse bu kişiler ve kurumlar fonun sahibi değil fonu kuran ve yöneten kişiler.

Başta da ifade ettiğim üzere bu şirket çeşitli sektörlerde fonlar kurmuş tarım, yenilebilir enerji, sağlık vb. bu yukarıda ismi geçenler önemli özgeçmişlere sahip insanlar olsalar da bu sektörlerin hepsinde bilgili olmaları mümkün değil, o sebeple her fon için bir de Yatırım Komitesi kuruluyor, yatırım komitesi genelde fonun ana amacına uygun mesleki bilgi ve deneyime sahip kişilerden oluşuyor fonun yatırım komitesine baktığımız da şu isimlere ulaşıyoruz.

 

Yatırım Komitesi

Alpaslan Ensari – Yönetim Kurulu Üyesi
Barış Hocaoğlu-Genel Müdür
Yiğit Arslan- Portföy Yöneticisi
Özge Bulut Maraşlı- Yatırım Komitesi Üyesi
Erk Toros- Yatırım Komitesi Üyesi
Ömer Koray Uzun – Yatırım Komitesi Üyesi
Bora Koçyiğit- Yatırım Komitesi Üyesi

 

Göztepe A.Ş.’ne ortak olan Sporttz A.Ş.’nin yetkilisi kim diye baktığımız da tek kişilik Yönetim Kurulu üyesinin Porföy Yönetim şirketinin de genel müdürü olan Barış Hocaoğlu ile karşılaşıyoruz.

 

Şimdi bütün bu bilgi karmaşasını ortaya koyduktan sonra naçizane tespitlerimizi ortaya koyalım.

 

 1)      Göztepe’mize ortak olan yapı sarı çizmeli Mehmet ağa bir yapı değildir. Türkiye’nin önemli profesyonelleri tarafından kurulmuş, yaptığı yatırımlardan anlaşıldığı üzere önemli miktarda yatırımcıyı yapacağım dediği projelere ikna etmiş ve kaynak toplamış bir yapıdır.

 

 2)      Bu yapının faaliyetlerinin tamamı Sermaye Piyasası Kanunu hükümlerine göre gözlem ve denetim altındadır.

 

 3)      Bu yapı içerisinde Erk Toros her ne kadar kendi kendini Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi olarak lanse etse de, yasal olarak, ne Göztepe’mizin, ne Portföy yöneticisinin, ne fonun, ne girişim sermayesi şirketinin Yönetim Kurulu üyesi değildir. Kulübümüzdeki net görevini resmi olarak bilemesek te yatırımcı tarafında bir nevi danışma kurulu olan yatırım komitesinin bir üyesidir.

 

 4)      Fonun girişim yaptığı şirketlerde yapmayı taahhüt ettiği şeyler (Şeffaflık, Hesap verilebilirlik, kurumsal yönetim, bilimsel yönetim, fayda ve değer maksimizasyonu) bugün tribünde bir mikrofon gezdirsek çoğumuzun olmasını isteyeceği şeylerden oluşmaktadır.

 

 5)      Anlaşılmaktadır ki Mehmet Sepil halen Kulübümüzün % 90'nın üstünde bir oranda ortağı olmaya devam edecek, ancak alacağı kararlarda profesyonellerden oluşan kurumsal bir kadronun görüşünü alacaktır. Bu kadroyu oluşturan fonda Göztepe’mizin yani onların gözüyle yatırımlarının değerini düşüren kararlar alındığında yatırımcılarına verdiği taahhütlerden dolayı buradan çıkmak zorunda olan bir yapı olmasından dolayı idareci değil yönetici, edilgen değil etken olacaktır.

 

Çok uzayan yazıyı daha da uzatmamak için kendimizce bir görüşle toparlar gerisini sonraki gelişmelere ve yazılara bırakırsak,

Her ne kadar duygusal taraftarlar olarak bu kadar endüstrileşmek, bu kadar finansal sistemler içine girmek bu kadar şirketleşmek bizi rahatsız etse de, ülkemizdeki mafya, siyaset arasında savrulan, ülkedeki her kulübün sırtını siyaseten bir amcaya dayıya siyasetçiye dayadığı, kural tanımaz yapıları cezalandırılmayıp aksine ödüllendirildiği şu futbol pisliği sistemimiz içerisinde bu yapılardan hiçbirine gebe kalmadan kendi yolunu çizmeye çalışan bir Kulüp olmamız ile gurur duyuyorum.

06 Ağustos 2014 te Türk Futbolu ve Göztepe başlıklı yazımda ( http://www.goztepelist.org/koseyazilari/oezkan-cengiz/11231-tuerk-futbolu-ve-goeztepe ) Göztepe’nin kendi yolunu bulması gerektiğini başka türlüsünün Göztepe’mizi sıradanlaştıracağını ifade etmiştim. Bugün Göztepe’miz Türk Futbol dünyasında bir ilki gerçekleştirerek kendi yolunu bulmayı denemektedir. Bu deneme başarılı olur başarısız olur bilemeyiz.

Bu amaçla yola çıkan kendine Göztepe’mizi yoldaş seçen profesyoneller umarım kendi yolunu açma cesareti gösteren bu büyük fenomene Kulübü’müze hak ettiği saygıyı ve emeği gösterirler.

Yazının sonunu 06 Ağustos 2014 te ki yazımın son paragrafı ile bitiriyorum. Ve herkesin bu paragrafı altını çizerek okumasını rica ediyorum.

06.08.2014 Türk Futbolu ve Göztepe

...

Göztepe önümüzdeki 10 senelik dönemde önce kendisini sonra Türk Futbolunu dönüştürerek 2025 yılında Dünyanın önde gelen, para eden, sponsor çeken, TÜRK FUTBOLUNUN lideri ve lokomotifi GÖZTEPE’si olmalıdır. Ve bunu da isyankar ruhunu Türk Futboluna aykırı gelen yapısını bozmadan ondan enerji alarak oluşturmalıdır.

Bunu başarmak kuşkusuz çok zordur. Bunu Başkan Sepil ve pazardan pazara çıkılan çimdeki başarıya endeksli Göztepe tribünlerinin başarması imkansızdır.

Bunu ancak;

Lider Sepil ve o liderin altında 2025 vizyonuna baş koymuş büyük Göztepe Taraftarının oluşturduğu büyük birliktelik başaracaktır.

 Bu büyük birlikteliği oluşturabilmek içinde yarın sabahtan itibaren camiamızdaki her birey şapkasını önüne koyup geçmiş hatalarını tespit edip bunları tekrarlamamayı sağlaması, Sn. Sepil başta olmak üzere tüm yönetim kadrolarının da her dakikasını Göztepe’yi Göztepe yapan bu isyankar ruhu değiştirmeye değil, anlamaya ve yararlanmaya çalışmaya ayırması gerekmektedir.

 SÜPER LİGDE 2.000 KİŞİYE DEĞİL AMATÖR KÜMEDE 20.000 KİŞİYE OYNAYAN GÖZTEPE’NİN ve BORSA İSTANBULUN HİKAYE ŞİRKETİNİ DEĞİL LONDRA BORSASININ TÜRK ŞİRKETİNİ YARATAN SEPİL’İN VİZYONU BUDUR.

 İlk günden bugüne bugünden sonsuza HERŞEY TEK BÜYÜK GÖZTEPE İÇİN.

Özkan Cengiz

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

 

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter