İzmir iş dünyası temsilcileri Göztepe’nin play-off zaferi ile sadece Süper Lig’e yükselmediğini, başarının kent ekonomisine de katmadeğer yaratacağını ve kazandıracağını söylediler.

 

İZMİR - İzmir’in futbolda 6 yıl süren Süper Lig özlemi sona erdi. PTT 1. Lig Play-off final karşılaşmasında Eskişehirspor’u mağlup edip 12 yıl sonra Süper Lig’e yükselen Göztepe’ye, tüm kesimlerden olduğu gibi İzmir iş dünyasının temsilcilerinden tebrik yağdı. Kulübün 12, İzmir’in ise 6 yıllık Süper Lig özleminin sona ermesinin sevincini yaşayan İzmir iş dünyası temsilcileri, başarının kent ekonomisine de kazandıracağına vurgu yaptılar.

‘Bu moral İzmir’e de yansır’

Göztepe’nin play-off zaferi ile sadece Süper Lig’e yükselmediğini, aynı zamanda İzmir’i Türkiye Ligi’ne çıkarttığını dile getiren İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “Ülkemizin İstanbul’dan sonra ekonomik başkenti olan İzmir, Göztepe’nin getirdiği moral ve motivasyonla her alanda çok daha ileri gidecektir. Diğer İzmir takımlarının da Göztepe’den aldıkları güçle yeni sezonda iyi sonuçlar alacağına inanıyoruz. Avrupa’da ve Türkiye’de nice zaferlerle adını tarihe altın harflerle yazdıran Göztepe’ye Süper Lig yolculuğunda başarılar diliyoruz. Denizciler olarak Göztepe’nin hep yanında olacağız” diye konuştu.

Göztepe’nin İzmir’in ihtiyacı olan ve hak ettiği bir zafer kazandığını anlatan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise, “Stadı olmadan, ciddi yardım ve destek almadan sadece Göztepe’nin değil, averajla play-off ’ oynama şansını kaçıran Altınordu’nun, Spor Toto 2. Lig’e yükselen Altay’ın bu sezonki başarısı her türlü takdirin üstünde. Göztepe’nin İzmir’i hak ettiği yere, Süper Lig’e taşıması, sadece kentimizin moralini yükseltmekle kalmayacak, ekonomik olarak da önemli artılar sağlayacak. Süper Lig’de tek takımımız dahi olsa, futbol ekonomisinden pay almaya başlayacağız. İzmir’de oynanacak Süper Lig maçlarında oteller, restoranlar, çarşılar Ege ve Türkiye’nin her tarafından gelen taraftarlarla renklenecek. Tüm İzmir ve İzmirliler, renk ayrımı gözetmeksizin kentimizin takımlarına sahip çıkmalı” dedi.

Göztepe’nin forma sponsorlarından Türkerler Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker ise Göztepe’nin yeni hedefinin uluslar arası başarılar kazanmak olması gerektiğini belirtti. Türker, şunları söyledi: “Göztepe Avrupa’daki ilk sportif başarıları getiren spor kulübü. Köklü tarihinde UEFA’da yarı final, çeyrek final oynama başarısı göstermiş güzide bir takımımız. Profesyonel liglerin başladığı ilk yıldan itibaren sayısız kupa kazandı. Göztepe son dönemde Mehmet Sepil kardeşimin devreye girmesi ve büyük fedakârlıklarla yeniden ayağa kalktı ve hızla özlediğimiz günlerine döndü.”

‘Başarıların devamı kurumsallaşma ile olacak’

Batı Anadolu Sanayici İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİ- FED) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman da İzmir’in futbolda yıllardır geri planda kalmış olmasının üzüntü yarattığına dikkat çekerek, “Göztepe, elde ettiği başarıyla bu üzüntümüzü sevince çevirdi. Fakat önemli olan bu başarıların kalıcı hale getirilebilmesi. Bu da ancak kurumsallaşma ile mümkün olur. İzmir’in sporda kalıcı başarılar elde edebilmesi için tüm kulüplerimizin kurumsallaşma sürecini hızlı bir şekilde tamamlaması lazım” dedi.

‘Atatürk Stadı iyileştirilsin’

Kentlerin sportif alanda elde ettiği başarıların, ekonomik gelişmeyi de beraberinde getirdiğini söyleyen Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Başkanı Mustafa İduğ, “Göztepe, İzmir’in futboldaki Süper Lig hasretine son verdi. Önemli olan bu dakikadan sonra başarıyı kalıcı hale getirmek. İzmir takımlarının başarılarının sürebilmesi için Atatürk Stadı’nın zeminin bir an önce iyileştirmesi ve tribünlerin sahaya yaklaştırılması büyük önem arz ediyor. Asansör takım olmamak için taraftar gücünü kullanabilmemiz gerek” dedi.

İzmir’in spordaki başarısı artıyor

EGİKAD (Ege İş Kadınları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros da, Anadolu coğrafyasının Avrupa’ya açılan kapısı olan İzmir’in son yıllarda sporda Avrupa kentlerinin gerisinde kaldığını hatırlatarak, “Göztepe, imza attığı başarıyla hepimizi gururlandırdı. Bu yıl Bornova Becker Spor da kadın basketbolunda İzmir’i birinci lige taşıma başarısı gösterdi. Diğer kulüplerimizin de başarılarını büyük bir heyecanla takip ettik. İzmir’in spordaki ilerleyişinin devamlı olmasını umuyorum” diye konuştu.

 

'Stat projeleri hızla tamamlanmalı'

Yıllardır statsız kalan İzmir futbolunun, yalnızca Bornova’da hizmete alınan Doğanlar Stadı’yla bile büyük bir ivme kazandığına dikkat çeken Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem, “Bu ivme henüz ilk yıldan Süper Lig’e temsilci gönderdi. Umuyorum ki kentimizdeki diğer stat projelerinin hızla tamamlanmasıyla Göztepe kendi stadında büyük başarılara imza atacak, Altınordu, Karşıyaka ve Altay gibi İzmir’in diğer devleri Süper Lig yolunda ilerleyecektir” diye konuştu.

kaynak : Dünya Gazetesi

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter