GöztepeLIST 2012-Ağustos itibariyle yaklaşık 1450 üyeli, taraftar kökenli bir çalışma-email haberleşme grubu, bir Göztepe sivil toplum örgütüdür. Amatördür. Hiçbir kişi ya da kuruma direk olarak bağlı değildir.

GöztepeLIST Organizasyonu Göztepemizin menfaatleri için, 2000 yılının Mart ayında Oğuz Reşat Sipahi tarafından kurulmuştur. GöztepeLIST Organizasyonu Yürütme Kurulu tarafından yönetilir.

Prensipleri: "Bilgi, en değerli hazinedir.", "Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, ürer." “Birlikten kuvvet doğar.” atasözleriyle özetlenebilir. GöztepeLIST bilgi ve düşünce paylaşımını, anlayışı, sevgiyi içerir. Başlıca amaçları, tüm dünyaya yayılmış olan Göztepe taraftarını bir çatı altında toplamak, Göztepe ile ilgili düşüncelerini birbirleriyle, gazetecilerle ve en üst düzey Göztepe yöneticileriyle daha rahat, uygarca, sansürsüz ve küfürsüz (düşüncelere karşı sansürsüz ama herhangi bir kişiye veya kuruma küfürlere karşı sansürlü) şekilde paylaşabilecekleri bir ortam oluşturmak ve Göztepe'nin haklarını güncel yaşamda ve elektronik ortamda koruyarak, tepkilerini daha beraberce verebilen bir sosyal güç meydana getirmektir.

GöztepeLIST moderatörlü bir listedir. Moderatörler, webmasterlar, reklam kurulu temsilcileri, bayan kolu temsilcisi ve şehir temsilcileri şehirlerinde, üniversite temsilcileri üniversitelerinde düzenle, etkinliklerde evsahipliğiyle ve temsille yükümlü üyelerdir. Yürütme kurulunu oluştururlar.Amatördürler. Koordinatördürler. Üyelerin ortak çıkarlarının temsilcisidirler. Grubun kaynaşmasını ve genişlemesini temine gayret eder.

Liste adına bir web sitesi açılmasıysa (www.goztepelist.org), o zaman için resmi site dışında bu konuda bir eksiklik olması ve listeyi daha geniş kitlelere tanıtabilmek gerekliliğinden doğmuş olup site 2000 Ağustos’unda yayın hayatına başlamıştır. Üyelerinin de yazı, resim ve ses kaydı gibi yardımlarıyla içerdiği site 2012-Ağustos itibariyle 10.000den fazla sayfa, içinde Efsane Takım'dan vieolar da dahil olmak üzere 300 kadar video gol-maç-taraftar görüntüsü, 10 kadar tezahürat ses kaydı, yüzlerce resim, Göztepe tarihi ile ilgili kitaplar (Şampiyon Göztepe 1977-78), ilginç röportajlarıyla internetteki en zengin içerikli ve en sık yenilenen Göztepe sitesi durumundadır...

Sitemiz Sportfoy tarafından 2001’de Türkiye’nin en iyi 10 spor sitesi arasında gösterilerek kalitesini ulusal bazda da tescillettirmiş durumdadır. Sİtemiz 2011'de YALI Derneği tarafından yılın haber sitesi olarak ödüllendirilmiştir. (Moderatörler, webmasterlar, üniversite ve şehir temsilcilikleri ve diğer görev dağılımları ile ilgili sitemizin künye/temsilcilikler kısmına gidiniz) Yine üyelerimizden gelen talep üzerine listenin yanına bir dönem forum da konmuş, forumumuzda yaklaşık 500 üyesiyle pekçok yeni aktivitemize esin kaynağı olmuş, Göztepe taraftarının en önemli haberleşme yerlerinden biri olmustur. Bununla birlikte zaman içinde Göztepe ile ilgili diğer forumların devreye girmesi ile GöztepeLIST forum 2009-Nisan'da kaldırılmıştır. Bununla birlikte 2010 sonunda açılan facebook sayfası (http://www.facebook.com/pages/G%C3%B6ztepelist/171475992869762) forum görevi de görmekte olup, 2012 Ağustos itibariyle 5800 üyesi vardır. Facebook sayfamızda da yüzlerce resim ve yüze yakın video bulunmaktadır.

GöztepeLIST’te bu 10 yıl zarfında tartışılan başlıca konular, taraftarların Göztepe ile ilgili düşüncelerini en iyi ve direk şekilde belirtebilmeleri için en bariz yolun Göztepe Spor Kulübü'ne üyelik olduğu; çeşitli şehir ve semtlerdeki taraftarların daha iyi organize olabilmeleri için en azından İstanbul ve Ankara’da yerel Göztepe Taraftar Dernekleri kurulması gerekliliği, Göztepe'nin kendi stadının ve güvenlik kuvvetlerinin olması gerekliliği, federasyon, MHK, İzmir milletvekilleri ve medyaya Göztepe ile ilgili duyarsızlıkları, üçlü oligarşinin aleni korunması, Göztepe AŞ'nin halka açılması ve bu yolla sermaye arttırımı yapılarak tesisleşme ve stadlaşma; "Göztepe" markasının ve ambleminin haklarının korunması ve kaçak satışların engellenmesi; Göztepe'mizin şanlı geçmişine ve taraftarına yakışır bir marşa sahip olması gerekliliği; resmi sitenin daha aktif bir şekilde kullanılması ve buradan e-ticaret yapılması; holiganizme karşı yaptırımlarda hangi eylemlere ne tip yaptırım getirileceği hakkında ulusal objektif kriterlerin ortaya konulması için kamuoyu yaratmak; en kısa sürede bir Göztepe Kredi Kartı çıkarılması gerekliliği; en azından üç büyük şehre Göztepe hediyelik eşyaları satan dükkanlar açılması; ülkenin dört bir yanındaki tribünlerdeki taraftarlar için bir taslak olan ve ayrıca Türkiye'nin ilk sivil anayasası olan Göztepe Taraftar Anayasası olarak özetlenebilir. Ne mutluluktur ki GöztepeLIST üyeleri attıkları bu fikirlerle bahsedilen pekçok konunun hayata geçirilmesi için gerekli kamuoyunu yaratmayı başarmış, bazılarındaysa etkin rol oynamışlardır. Yeni Asır'ın futbol şubemizi 15 trilyon borçla ortada bıraklması çeşitli şekillerde protesto edilmiştir.

GöztepeLIST bir haberleşme listesi olarak ve bir organizasyon olarak oldukça verimli bir urtam olmuş, Göztepe Bayanlar Kolu ve Göztepe Uniforce gibi yeni organizasyonlara da zemin hazırlamış, kendi içinden kaynaklanan bu oluşumlarla organizasyonlarına devam etmiştir. GöztepeLIST'te tesisleşme amacıyla arsa alımı için açılan kampanya hayatına Göztepe'ye Hizmet Derneği olarak devam etmektedir.

GöztepeLIST Oranizasyonu Göztepe içindeki en şeffaf sivil toplum örgütüdür. Yapılan her bağış, reklam gelirleri ve giderler senede bir kez ana sayfadan ve listeden kalem kalem yayınlanır.

GöztepeLIST Orgnizasyonu'nun bu zaman zarfında düzenlediği başlıca aktiviteler şu şekilde özetlenebilir:
*İzmir-İstanbul-Ankara şehirlerinde 30'un üzerinde taraftar toplantısı düzenlenmiştir.


*Biri Göztepe Uniforce ile, diğeri Göztepe Bayanlar kolu, biri Göztepe'ye Hizmet Derneği ile 20'den fazla yemekli toplantı organize edilmiştir.*İkinci kuruluş yıldönümünde Merkez Hakem Kurulu Başkanı Bülent Yavuz, Erman Toroğlu, Ömer Üründül, Altan Tanrıkulu, sosyolog Ahmet Talimciler, Göztepe Spor Kulübü Derneği Başkanı Levent Ürkmez, Göztepe AŞ Başkanı Hamdi Türkmen, Bucaspor BAşkanı Yusuf Muhafız, Ksk Başkanı Cenk Karace gibi isimlerin katıldığı "Türkiye'de Tribün Terörü ve Çözüm Arayışları" konulu bir sempozyum düzenlenmiştir. Bu sempozyum nedeniyle Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından plaketle ödüllendirilmiştir.*18 Mart 2005 itibariyle 4 söyleşi organize edilmiştir. (9 Nisan 2003, Futbol ve Demokrasi, Yiğiter Uluğ, Süleyman Alasya; 2 Mayıs 2003, Ulusal medyanın İstanbul Dışına Bakışı, Bülent Buda, Ömer üründül; 22 Ekim 2003, Türkiye'de Futbol ve Futbol Kültürü, Tanıl Bora; 7 Ocak 2004 Spor Yazarlığı ve Etik TSYD Başkanı Onur Belge, TSYD İzmir Şube Başkanı Mehmet Ali okumuş)

*GöztepeLIST adına kullanılmak üzere bir slogan, bir amblem yarışması düzenlenmiştir.


*Birinci ligde 2001-2003 sezonlarında her hafta çekilişle maç bileti dağıtılmıştır.


*2004-05 sezon başında çekilişle 10 kombine bilet dağıtılmıştır.


*Tribüne davul vs şeklinde çeşitli yardımlarda bulunulmuştur, çeşitli deplasmanlara kaldırılan otobüslere katkıda bulunulmuştur.


*Özellikle basketbol maçlarında çeşitli tribün organizasyonları düzenlenmiştir.


*Bornova Futbol Spor Okulu yeniden hayata döndürülmüş, öğrenci sayısı 60'a kadar çıkarılmış, tüm malzemeler yenilenerek modern bir okul halini alması sağlanmıştır. Okul Göztepe Spor Kulübü'nün spor okulu hocası gönderememesi nedeniyle kapanmıştır.


*İstanbul ve Ankara’daki maçlar için çeşitli organizasyonlar düzenlenmiştir.


*Temmuz-2009 itibariyle 30'dan fazla basın bildirisi, iki genel bildiri yayımlanmıştır. Kulübün yönetimi tarafından bile verilemeyen tepkiler verilmiştir.

*12 Mart 2005'te diğer gruplarla beraber kulübümüzün kötü gidişini protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlenmiştir.


**Göztepe'mizin kuruluşunun 80. yılı, GöztepeLIST'in kuruluşunun 5. yıldönümü nedeniyle bir resim yarışması düzenlenmiştir.

Tüm ilköğretim okulu öğrencileri için Gönüllerdeki Göztepe Sevgisi Resim Yarışması R kompresörün katkılarıyla


Göztepemizin 80., GöztepeLIST Organizasyonunun 5. yıldönümü

nedeniyle düzenlenen Kalplerdeki Göztepe Sevgisi Resim yarışması

birincisi Zeyneb Erdemir-Gölbaşı TEK İlköğretim Okulu-Ankara

*Basketbol, voleybol, futbol takımlarına çeşitli idman ziyaretleri yapımıştır.


*Göztepe tarihi ile ilgili inanılmaz açıklamaların yer aldığı sayısız röportaj yapılmış bu röportajlarda kimselerin soramadığı sorular sorularak taraftarımızın aydınlatılması sağlanmıştır.


*2002-2003 sezonundaki Göztepe-Gs maçında kapılarda nöbet tutularak Gsli taraftarların tribünlerimize sızması engellenmiştir.


*19 Mart 2005'te basketbol takımıza kahvaltı verilmiştir.


*Ekim 2004'te Dekim Otel'de Sn. İskender Tuğsuz ve Levent Ürkmez'in de katıldığı büyük bir taraftar toplantısı organize edilmiştir.


*Mart 2003'te yenilenen kulüp binamıza bir bilgisayar hediye edilmiştir.


*2003 yılındaki İzmir İnternasyonel Fuar'ında Göztepe standı açılmasına ön ayak olunmuştur. Standı fuar boyunca iki üniversiteli üyemiz (Baki Karakoç, Oktunç Güloğlu) beklemiştir.


*Ağustos 2004'te camianın önde gelen isimlerinin katıldığı "Göztepe 2005-Göztepe 2025" konulu bir toplantı organize edilmiştir.


*2004-05 sezonunda yıldız basketbol takımımıza forma, hentbol takımımıza t-shirt yaptırılmıştıır.


*2004 Ağustos'undan beri Yeni Asır grubu protesto edilmektedir.


*Kulübümüze bir arsa almak için kampanya düzenlenmiş ama yeterince destek alınamamıştır. 2006'da tekrar başlatılan kampanyanın sonucunda Göztepe'ye Hizmet Derneği kurulmuştur.


*Göztepe taraftarının nabzını ölçmek amaçlı pek çok anket yapılmıştır.Bu anketlr yerel ve ulusal basında defalarca haber olmuştur.

*Türkiye'nin ilk sivil anayasası "Göztepe Taraftar Anayasası" taraftarlarca oylanmış ve kabul edilmiştir.

*2006 yılında bayrak kampanyası yapıldı ve tüm İzmir bayraklarla donatıldı.

*YALI grubu ile birlikte Göztepe tarihi için bir dönüm noktası sayılabilecek 2 Eylül 2006 yürüyüşü organize edildi.

*2006-2007 sezonunda Platform ile Kocaoğlu yönetimi arasındaki kavgada uzlaşmacı bir tavır için çaba verildi.

*Ağustos 2007'de Göztepe AŞ'nin ihaleye çıkarılma sürecinin gelişmesine katkıda bulunuldu ve ialeye katılan Göztepe taraftar konsorsiyumuna katkıda bulunuldu.

*28 Mayıs 2007'de Göztepe-Aliağa Belediyespor birleşme sürecinde Göztepe taraftarı ile konunun taraflarını biraraya getiren bir toplantı organize edildi...

*Göztepe'yi yok sayan İzmir belediyelerine, İzmirgücü Spor Vakfı'na ve sivil toplum kuruluşlarına Göztepe'ye destek vermeleri için baskıda bulunuldu.

*Hentbol şubesine kurulduğu günden bu yana, gerek malzeme, gerek nakit gerekse propaganda (www.goztepehentbolyasayacak.com) olarak sürekli destekte bulunuldu.

*2007-08 sezonunda 2. lige çıkan bayan voleybol takımının Altınbaş Holding tarafından ligden çekilmesine elden geldiğince muhalefet edildi.

*14 Haziran 2009'da Göztepe'ye Hizmet Derneği ile birlikte kulübümüzün 84. kuruluş yıldönümü yemeği organize edildi.

*11 Mart 2009'da Göztepe futbol takımına Ege Üniversitesi Lokali'nde yemek verildi.

*2009 şampiyonluğu içim bayrak kampanyası yapıldı şehrin çeşitli yerleri bayraklara donatıldı.

*2008-2009 sezonunda kulübün taraftarlarla yaptığı iletişim toplantılarına düzenli olarak katılınıdı.


Grup bu aktiviteleriyle defalarca yerel ve ulusal basına konu olmuştur.

Saygılarımızla,
GöztepeLIST Organizasyonu Yürütme Kurulu

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter