Göztepe; Spor Kulübüdür!

İnsanın Covid'li günlerde spor yazası gelmiyor pek. Sevgili dostumuz Oğuz Reşat Sipahi'nin  "Ne zaman normale döneriz?" başlıklı yazısını görünce uzun süredir sessizce izlediğimiz ama artık kestirilip bir yana atılan Göztepe'nin spor kulübü vasfına dair bir kaç görüşümüzü de belirtmeden olamazdı.

Şimdiki tribünde tanımadığım bir çok kişiler yokken kızımı 7-8 yaşlarında ilk defa Denizli'de bir voleybol maçına götürmüştüm. Bu maçın akabinde şimdi 16 yaşında olan kızımla Antalya'daki Final maçı da olmak üzere kendi imkanlarım dahilimde onlarca maça gittim. Keza oğlum da 1 yaşındayken ilk deplasmanını Nazilli'ye hentbol maçına yapmıştı. Galibiyet sonrası sahaya inmişliği de vardır. Onlardan aldığım şevkle defaatle "Baba beni maça götür" yazıları yazmıştım. 

Gelinen noktada kulüpten yapılan açıklamaya göre okeyde atılan ilk taşlar misali salon sporlarımızdan feragat edilmiş. Nerden, nasıl ve niçin başladığımızı anlamadığımız voleybol şubesi ile kuruluşundan bu günlere gelişinin her anını adım adım izlediğimiz ağızlarda sakız olan "Göztepe Hentbol Onurumuzdur!" sloganını pelesenk ettiğimiz Uçan Adamlar lakabını taktığımız Hentbol şubemiz.

Sırf Goufran maliyeti bile (1.2 milyon Euro) her iki branşa can suyunu fazlasıyla verirdi. Bunların yanına her biri ayrı scouting başarısı olan Grillo, Ghilas, Scarion, Sanneh, Eren  başta olmak üzere har vurulup harman savrulan paralar da dahil edilseher iki branş başa oynayan bir duruma rahatlıkla gelirdi. Gelinen durumda kızılacak en son kişi başkan Sepil'dir yine de bana göre.

1. Ağzına "Göztepe Hentbol Gururumuzdur" sakızını bolca alıp yeterli desteği vermeyen taraftar (sosyal medyadan yazıp çizip bir kere bile olsun destek vermeyen, maça gelmeyi bırak sadece sallamayı ilke edinenler) şubenin geldiği bu durumda suçludur. Bir kaç defa çocuğumla maça gidecek olup, rahatsızlığımı bildirdiğim gençlerle yaka paça olmaktan bıkıp benim gibi birini ve de küçük çocuğumu da salondan uzaklaştırmayı başaranlara da ayrı bir saygı gönderiyorum.

2. İşin arka yüzünü bilmemekle birlikte hentbol bu hale gelirken özellikle Antalya Tayfa'nın İMECE usulü büyük özverili desteğiyle ve İzmir'in de piksel kampanyaları vb. bireysel çabalarla sponsor olunan  bu yüzden de taraftarın şubesi olarak adlandırılan Hentbol şube bu ana gelene kadar ek sponsor destekleri fazlaca bulamadı. Burada gönüllü arkadaşların sahneye çıkıp bizlerle de irtibata geçerek camiayı harekete geçirmesini beklerdim açıkçası.

3. Sayın Sepil'in hedefinde (buradan gördüğümüz kadarıyla) lokomotif olan futbol şubenin süper hızlı trene evrilmesi. Amatör branşların Göztepe akciğerleri gibi şehrin heyecan deveranını sağlaması ve kulübe olan aidiyeti de arttırması anlamındaki fonksiyonu da göz ardı edilmiş oluyor. Kendisinin bir çok mevzuda taraftarla özdeşleşen açıklamaları bu kararı ile malesef büyük bir tenakuz içermekte. Bir şekilde sayın Sepil hepimizi de bu kararla by-pass etmeyi başardı ve şairin deyişiyle Dante gibi kaldık yolun ortasında.

Canla başla arma aidiyeti ülkedeki belki de en büyük kitle olan Göztepe'nin amatör branşlardaki gelmiş olduğu nokta hazin vericidir. Çocuklarımla birlikte büyüyen özellikle Hentbol şubeye yapılan  şeyi adlandırmakta zorlanıyorum.  İzmir'in ağası dediğimiz kulüp amatör branşlarında küçülmeye gidiyor ve bu alanları başkalarına devrediyor olmanın başka anlamı yok malesef.

İyi bir planlama, özveri ve destek ile Göztepe Bayrağı ve arması geri çekilmeksizin olabildiğince hep ön planda olmaya devam etmelidir.  Piksel piksel örülen bu yola çıkarken o dönemde hiç kimse kulübe sormamıştır. Sayın Sepil rest diyorsa söz yine o zamanda yola düşen arkadaşlarda, abilerde, kardeşlerde.

O zaman:
Pikseller açılsın, şubeler yaşatılsın

Amatör Taraftar

Hakan Taşpınar

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter