Dr. Oğuz Reşat Sipahi

İnfeksiyon Hastalıkları Profesörü

http://www.sipahi.tk

Futbolun sağlıklı bir şekilde başlaması hem futbolun ve futbol kulüplerinin geleceği hem de toplum/halk için moral yükseltici unsur olarak önemli.. Ama şartlar ve nasıl olacağı kritik. 13 Mart 2020’de Kasımpaşa-Göztepe maçı seyircisiz oynandığında henüz resmi çovid19+ vaka sayısı tek basamaklı rakamlardaydı. 20 Mart 2020'de liglere ara veridi o günkü toplam çovi19+ olgu sayısı 670 idi.Haziran ayında Türkiye toplam vaka sayısı kuvvetle muhtemelen 150000 rakamını geçmiş olacak.

Bu sebeplerden dolayı futbolcu ve teknik ekibin kendini futbola hazırlık ve maç esnasında güvende hissetmesi kritik. Bu amaçla hazırlanan protokol, ülkemizde futbola dönüş açısından oldukça önemli bir girişim. Buna karşı bir TFF 1. lig altında uygulanması zor. Orada bile pek çok kulüp zorlanacaktır.

https://www.ntvspor.net/foto-galeri/iste-futbola-donus-oneri-protokolu-nun-detaylari-5eac66dde6844d78c89b5735/33 adresinden ulaşabileceğiniz protokol önerisi Türkiye Futbol Federasyonu Sağlık Kurulu, Acıbadem Sport ve İstanbul İl sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş.

İçerik futbol takımı hazırlık sürecine yönelik oluşturulmuş.Ve özellikle olası olgu ile pozitif olgu durumundaki olgularda "over safety" ya da fazlasıyla fazla güvenlik önlemleri dışında oldukça iyi olmuş.

Fazlasıyla fazla güvenlik önleminden kastımızı açalım.

1)Sağlık Bakanlığı önerileri pozitif vaka filyasyonunda o hastaya kimler hastalığı bulaştırmış olabilir sorusuna önceki 14 gündeki olasılıkları sorguluyor, pozitif hasta kimlere bulaştırmış olabilir sorusuna son iki gündeki yakın temasları sorguluyor. Bu protokole göre pozitif vaka/futbolcu yakalanırsa dört hafta geriye doğru, temaslılarının temas tıpınden bağımsız/karşılaşılan tüm takımların test edilmesi önerilmiş.

2)Ayrıca olası olgu olan oyuncuya negatif demek için oyuncudan beş gün ara ile iki negatif istemiş. Sağlık Bakanlığı protokolünde bu süre 1-2 gün.

3)Üçüncü önemli fark pozitif vakanın takıma dönüşü için... Dönüş için beş gün ara ile üç negatif test istemiş. Sağlık Bakanlığı normal vatandaş için kontrol negatif sürüntü testi görülmesini önermiyor. Onun yerine semptomlar geçtikten sonra 14 gün istirahat diyor. Sağlık çalışanlarının ise dönüşü için semptomların geçişi ve iki gün ara ile iki negatif isteniyor.

Bu bağlamda futbolcular için güvenlik önlemleri oldukça yukarı çekilmiş durumda...Yoksa sağlık çalışanları ya da halk az mı kontrol ediliyor başka bir tartışma konusu olabilir, bu protokolde Sağlık Bakanlığı'nın da bir alt biriminin imzası olmasına bakılırsa...

Buna karşı diğer içeriği gayet iyi olan protokole ek olarak takımların yolculukları gidiş gelişler, kalınacak otellerde alınacak önlemler ile ilgili önerilerde bulunulmamış, Ayrıca hakemler ile top toplayıcılar ile spikerler gibi oyunla iletişimi olan gruba yönelik öneri de henüz yok gibi.

Süreç içinde bu problemlere yönelik sağlıklı önerilerde de bulunulursa 12 Haziran'da sağlıkla, maçlara başlanabilir kanısındayım.

 

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter