Oğuz Reşat Sipahi

http://www.sipahi.tk

 

Bitik Lig sıfatına daha çok yakışan ülkemizin en üst futbol ligi Süper Lig’de halen ülkenin en kalabalık üçüncü şehrinin yegane takımı Göztepe’miz üst üste dört yenilginin ardından, haftayı Karagümrük karşısında bir puanla kapattı. 

 

İki takımın da birbirini dörtleyebileceği maçta beceriksizlik veya kalecilerin performansı nedeniyle iki takım da puana razı oldu. Bir eleştiri olarak belirtebilirim ki Göztepe topları genelde dışarı Karagümrük ise kaleye attı… Oldukça dar bir kadro ile maça çıkan Göztepe’miz bir kez daha öne geçip skoru koruyamadı. Bunun önemli bir sebebi covid-19 ve sakatlıklar nedeniyle rotasyonun yoka yakın seviyeye düşmesi… Kadro darlığına örnek olarak, bu maç için Mossoro-Yalçın ikilisinin bir ekstra alternatifi olamamasını vurgulayabiliriz. İlhan Palut Hoca taktiğinde o pozisyonda kimse 90 dakikayı tamamlayamıyor. Diğer bir sebep ise İlhan Hoca’nın maç sonu yorumunda söylediği geriye yaslanma sorunu ve kaçırılan goller… Buna çözüm bulunamadığı sürece Göztepe adına ikinci golün bulunamadığı tüm maçlarda aynı sonucun tekrarlama olasılığı yüksek gözüküyor. 

 

İlhan Hoca üç değişiklik yaptı ama sahadan iki kişi değişti. Burekovic de değerlendirilebilir miydi diye düşünenlerdenim. Sonuçta oyuncular öldüler ileri geri gidip gelmekten… Takım 5-6 net pozisyondan birini değerlendirebildi. İlhan Palut Hoca özellikle beraberlik golü sonrasında galibiyet için top tüfek saldırdı. Bu bence bir puanı riske etmekti. Buna karşı Göztepe açısından puanı büyük oranda Megyeri’ye yazabiliriz… Yediği golde barajı zayıf kurdu diyenlere de yakın düşünüyorum lakin top 90’a gitti… Paluli iki takıma da birer asist yaptı. Rakibe yaptığı asist olmasa, sabaha kadar oynansa gol atacak halleri yok gibiydi. Obinna bir maç vasat bir maç fevkalade, henüz stabil bir izlenim yok. N‘diaye golünü yazdı ama daha basit topları harcadı. Berkan maçın sonuna doğru yorgunluktan öldü izlenimi verdi. Mihojevic-Atınç da uzatma dakikaları dışında dengeliydiler. Halil oldukça çalışkandı ama sonuca tesir edemedi kaçırdığı gole onun kadar üzüldük Göztepe ailesi olarak.  

 

Hakem Sarper Barış Saka bana göre N’diaye’nin golünde rakip kaleciye kırmızı kart göstermeliydi. Karagümrük’ün iptal edilen golünde hakelmlerin kararı doğru gözüküyor.

Maçtan bağımsız olarak... Son beş maçta en az beş net pozisyon sağ veya soldan gelen yerden ortaların penaltı noktası civarında Soner-Napoleoni-Gülemre (unuttuğum varsa affediniz), önleri açık etraflarında en az 7-8 metre bomboş alan varken, direkt vuruşları Göztepe Alsancak Cehennemi  deyimiyle dağlara-taşlara-kuşlara vurmalarıyla boşa harcandı. Biliniz ki taraftar Ronaldo Messi tadında gol olmasa da seviniyor... Bu toplara stop vuruş deneselerdi, gol olasılıklarının daha yüksek olacağını ön görürsek taraftar olarak hadsizlik yapmış olacağımızı düşünmüyorum. Hem İlhan Hocaya hem oyuncularımıza naçizane önerim olarak kabul edilebilir. 

 

Maçtan bağımsız bir nokta daha... Ben kendi adıma takım mağlup olduğunda birkaç saat sosyal medyadan uzak duruyorum. Takım mağlup olunca herkesin, hepimizin çivisi çıkıyor. Oyuncusundan taraftarına teknik direktöründen yönetimine sakinleşmek gerek genel olarak. Yalçın Kayan’ın davranışı hayal kırıklığı yarattı camiada, bende de. 95 yıldır milyonlarca insan o formanın armanın peşinden koştu koşuyor ve koşacak.. Yalçın’ın maçın önüne geçen olayında kanımca, İlhan Palut Hoca puan için risk aldı, ön libero Yalçın’ı (ki bence performansı düşüktü de) çıkardı kanat aldı. Puandan da olabilirdi yukarıda belirttiğim gibi; neyse ki olmadı. 45’de giren oyuncu için maç bitmeden çıkmak moral bozucu kabul ediyorum. Ama bir takımda değişiklikler ve sonuçları, artısı ve eksisiyle Hoca’nın takdiridir. Napoleoni için de aynı şeyi söyleyebilirim. Takıma çıkıncaya kadar faydası beklediğimizin altıydı. İlhan Hoca da değiştirdi (tamamen İlhan Hoca ile aynı kanıdayım). Napo kızacaksa kendine kızmalı. İdeye için de sosyal medyayı kullanacaksa daha akıllıca kullanmalı kanısındayım. Kimle ne yazışırsam yazışayım özel yazışmayı yayınlamayı da özelden yazana uygunsuz cümleler etmeyi de etik bulmuyorum kendi adıma. Özant Abi’nin de (Önçağ) belirttiği gibi, Göztepe sevgisinin ne olduğunun oyunculara ve alt yapıdakilere (Fatih Kurucuk’un maç sonrası cümleleri de manidardı.) çok daha vurgulanarak anlatılması gerek gibi duruyor. 

 

Alanya maçı sonrasında kendi adıma maç başı 1 puana razıydım henüz 1 p alınabildi. Sonuçta kaldı 25-26  p, ilk hedef ligde kalmaksa. Ama ligin alt tarafı kazanmaya devam ederse eşik yükselebilir. Göztepe hakem faciasına kapılmaz, ortalama düzey becerikli olur, ekstra sakatlık covid-19 yaşamazsa ligdeki herkesi yenebilecek en azından puan alabilecek durumda; buna karşı bunlardan bir veya bir kaçı olmadığında herkese yenilebilir de. An itibariyle ilk devre sonunda kendi adıma 23p razıyım. 23 üstü her puan artı yaza ikinci devreyi daha rahat geçirebilmek için, 23’ün altı ise sıkıntı yaratabilir.

 

Bu benim açımdan senenin son yazısı. Bu sezon sevgili Spor Müdürüm Mutlu Yılmaz’a verdiğim sözü tutabilmiş durumdayım her hafta yazı çıkarmayı başararak. Bu 365 günü sağ atlatabilmek oldukça kritikti. Şu ana kadar bunu başaranlara selam ve sevgiler. Başaramayanlara Allah’tan rahmet diliyorum… 

 

Dilerim gelen sene gideni aratmaz ve takıma kadro genişliği yaratabilecek transferler yapılabilir Göztepe’miz açısından… Seneye sağlıklı mutlu huzurlu günlerde stadımıza kavuşabilmek dileklerimle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 

 

 

 

Not: Hafta boyunca yaşanan hakem rezaletleri hakemlerin de ücreti ödenmiyor mu diye düşündürdü. Günümüzde video yardımcı hakemin rolünün orta hakemden aşağı olmadığını ve var hakemlerine verilen 4000 küsür liralık ücretin, 2.5-2.8 milyonluk ödül ile sonuçlanan bir 90 dakika için çok düşük olduğunu düşünüyorum.  Ben hakem olsam o paraya o riski almazdım. Şu da var; bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bir işe değerince para vermemenin bedelleri ağır oluyor genelde. Türkiye Futbol Federasyonu’na önerim bu ücreti en kısa sürede güncellemeleridir. 

 

(via Dokuz Eylül Gazetesi)

 

 

 

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter