AL SANCAK

 Çocuktu…

Henüz 11 yaşında.
Alsancak Stadı'na gidiyor, kahramanını seyrediyordu. Sait Altınordu'ydu kahramanı… Ben de onun gibi olacağım diyordu. Amatör takımda forma verdiler çocuğa… 8 numaralı formayı giyebilir miyim diye sordu. Niye dediler. Sait ağabey 8 giyiyor, ben de onun gibi 8 numaralı formayı taşımak istiyorum dedi. Giydi Sait Altınordu'nun 8 numaralı formasını, gol kralı oldu. Taçsız kral oldu!

*

Evet… Alsancak Stadı'nda hayaller kuran o küçük çocuk, Metin Oktay'dı.

*

İstanbul basını, İnönü Stadı'nda Galatasaray-Fenerbahçe maçıyla jübile yaptığını, Can Bartu'yla formalarını değiştirdiğini yazar. Gerisini yazmaz. Halbuki, İstanbul'dan sonra İzmir'de de jübile yaptı. Göztepe'yle Galatasaray oynadı. Taçsız kral, futbolculuk hayatına, futbola başladığı Alsancak Stadı'nda nokta koydu.

*

Ki, o Göztepe, Türkiye'nin kapılarını Avrupa'ya açan ilk Türk takımıydı, o Alsancak Stadı'nda… 1960'lı yılların Avrupa basınını tarayın, Türkiye'den sadece Alsancak Stadı'nın fotoğraflarını, sadece Alsancak Stadı'nın haberlerini görürsünüz.

*

Moskova panteri Ali, kaynana Gürsel, İngiliz Nevzat, Çarli Çağlayan, buldozer Fevzi, Fuji Mehmet, bombacı Halil, kene Ali İhsan… Bir dönem milli takımın ilk 11'ine 8 futbolcu veren Göztepe'nin yıldızları Alsancak Stadı'nda futbola başladı, Alsancak Stadı'nda efsane oldu.

*

Mustafa Kemal tarafından armasında Türk bayrağı taşıma onuru verilen ilk ve tek Türk takımı, Karşıyaka… O ay-yıldızlı armayla ilk maçına Alsancak Stadı'nda çıktı.

*

Bir başka çocuk…
11 yaşında.
Alsancak Stadı'nda…
Beşiktaş'ı seyrediyordu.

*

Aslında Çeşmeli'ydi, hayatında İstanbul'u görmemişti ama, hasta Beşiktaş'lıydı. Çünkü, büyüdüğü mahallede terzilik yapan Emin diye bir ağabeyleri vardı, Beşiktaş'ı anlatıyor, Beşiktaş sevgisini aşılıyordu. Dinleye dinleye Beşiktaş taraftarı oldu. Günlerden bir gün öğrendi ki, Beşiktaş İzmir'e geliyor, Göztepe'yle maçı var, balığa gidiyorum diye evden çıktı, hayatında ilk kez Alsancak Stadı'nda Beşiktaş'ı seyretti. Büyüdü, futbolcu oldu, müthiş yetenekti, Göztepe istedi, Altay'ı tercih etti, siyah-beyaz olduğu için… Zirveye tırmandı, milli oldu, teknik direktör oldu, Galatasaray'ı Fenerbahçe'yi Beşiktaş'ı şampiyon yaptı.

*

Evet… Alsancak Stadı'nda hayaller kuran o küçük çocuk, Mustafa Denizli'ydi.

*

Ve, bir başka çocuk…
O da 11 yaşında.
Alsancak Stadı'nda.

*

Çocuk, hasta Göztepeli… Göztepe zor günler yaşıyor, küme düşmemek için mücadele ediyordu, her puanın hayati önemi vardı. Rakip, Trabzonspor… 0-0 bitti. Göztepe'nin düşüp düşmeyeceği, son haftaya kaldı. Ancak… Tarihimizde ilk kez o maçta, bir Anadolu takımı şampiyon oldu Alsancak Stadı'nda!

*

İstanbul saltanatına son veren Trabzon, ilk şampiyonluk turunu Alsancak Stadı'nda attı… Bugün gibi hatırlıyorum, 20 bin Göztepe taraftarı Alsancak Stadı'nı terk etmemiş, Trabzonspor'u dakikalarca ayakta alkışlamıştı. Ahmet Suat Özyazıcı, kafasında meşhur kasketi, futbolcularının omuzlarındaydı. Hayatımda ilk kez, Trabzonnnn diye bağırdım Alsancak Stadı'nda.

*

Evet… O çocuk bendim ve bugün hâlâ, Göztepem yoksa, kalbimin Trabzon için atması ondan.

*

Ya Fenerbahçe derseniz?
Elbette Fenerbahçe'nin de sayısız hatırası var Alsancak Stadı'nda ama bence en güzeli… Milli küme dönemleri… İstanbul takımları İzmir'e geliyor, Göztepe, Altay, İzmirspor filan, iki üç gün içinde, peş peşe maçlarını oynuyor, İstanbul'a geri dönüyordu. Gene öyle bir sezon… Fenerbahçe gelmiş, Altay'a dört tane, Göztepe'ye beş tane çakmış, sırada Altınordu var. Alsancak Stadı'nın tribünleri hınca hınç doluyor ama, küçük bi pürüz var… Kaleler yok!

*

Fenerbahçe korkusundan, hükmen yenilgiye razıyız, yeter ki maç oynanmasın diye, kaleleri sökülüp saklanan tek stattır Alsancak Stadı!

*

Dünyada sadece Türkiye'de, sadece İzmir'de oynanan Rakıspor-Şarapspor derbisine evsahipliği yapan stattır, Alsancak Stadı.

*

Yaşı 50 civarında olan İzmirliler bilir, Rakıspor ve Şarapspor vardı. Bayraklı'daki Tekel fabrikalarında çalışan işçilerin takımlarıydı. Pislik Erol, Şeker Sedat, Dandi İbo, Panço Şenol, Balık Ahmet, Manitu Sümer, Torpido Hasan, Batarya Cumhur, Asansör Levent, Karatren Hıdır, İşkembe Hamza, Yamuk Selo, Tarzan Ekrem, Berbat Sıtkı, Felaket Hasan gibi efsane kadroları vardı. Sarışın mavi gözlü Ünal vardı, Norveçli gibiydi, arkadaşları onu Arap Nuri diye çağırıyordu iyi mi, hayatları şamataydı. Hakem hep aynıydı, Torik İsmet'ti. Rahmetli babam bir defasında yan hakemlik yapmıştı, dünya kupası hatırası gibi saklıyoruz fotoğrafı… Alsancak Stadı'nda oynarlardı. Serinlemek için saha içinde rakı ve şarap içerlerdi. Seyretmeye gelenler, tribünde harbi harbi çilingir sofrası kurardı. Hatta bir defasında başlama vuruşunu Gümrük ve Tekel Bakanı Orhan Öztrak yapmıştı, memlekete hoşgörü hakimdi, ayran için falan demiyorlardı. Alman RTL televizyonu belgeselini yayınladı. Akp iktidara gelince Tekel'i sattılar, işçileri kovdular, maç bitti. Dünya spor tarihinin en enteresan futbol maçına evsahipliği yapan adresti Alsancak Stadı.

*

21 Şubat 1959, İzmirspor-Beykoz, Süperlig'in ilk maçı Alsancak Stadı'nda oynandı… Dakika 11, İzmirsporlu Özcan, Süperlig'in ilk golü Alsancak Stadı'nda atıldı.

*

Ve neymiş efendim, yalaka şeytan sormuş, asrın liderimiz de “Alsancak Stadı'nın ismi neden Mustafa Denizli stadı olmasın” filan demiş, “cumhurbaşkanı isim önerdi” filan diye manşet yapıyorlar.

*

Alsancak, adı üstünde al sancak, Türk Bayrağı'dır.
Türk Bayrağı'nın ismi değiştirilir mi kardeşim?

*

O stadı yaptıran, Alsancak ismiyle yaptıran, Mustafa Kemal Atatürk.

*

Alsancak Stadı'nın evsahibi Altay… Altay'ın onursal kurucu başkanı cumhurbaşkanı Celal Bayar, kurucusu başbakan Şükrü Saracoğlu, kalecisi başbakan Adnan Menderes… Sen neyi değiştiriyorsun?

*

Başakşehirspor mu sandın sen onu?

*

Fahrettin Altay… Milli mücadele kahramanı, 9 Eylül'de İzmir'e giren süvari komutanı… Mustafa Kemal'le beraber mütareke yıllarında, bugünkü Alsancak Stadı'nın bulunduğu sahada Altay'ın maçını izlemişlerdi, İngiliz donanmasına karşı oynuyordu Altay, yenmiştik, Mustafa Kemal o günü hiç unutmamıştı, çok gururlanmıştı, soyadı kanunu çıkınca Fahrettin paşaya telgraf çekti, “Altay gibi şanlı şerefli günler dilerim” dedi, Altay soyadını verdi.

*

Vahap Özaltay… İşgal başlayınca Anadolu'ya geçti, Mustafa Kemal'in yanında milli mücadeleye katıldı, Galip Hoca lakabıyla Ege dağlarında efeleri örgütleyen Celal Bayar'ın yanında çarpıştı, memleket kurtuldu, atletizme başladı, milli oldu, Altay'da futbol oynadı, milli takıma seçilen “ilk siyahi” futbolcumuz oldu, soyadı kanunu çıkınca Altay sevgisinden Özaltay soyadını aldı, yurtdışına transfer olan ilk Türk futbolcusu oldu, ordu milli takımımızın teknik direktörü oldu, dünya şampiyonu yaptı, Altay sevgisiyle atan kalbi Altay kongresinde konuşma yaparken durdu, Alsancak Stadı'ndaki Altay kulüp binasında, Altay'ın kalbinde vefat etti.

*

Bu bir futbol yazısı değildir.

*

Alsancak Stadı'nın ismi, manevi açıdan SİT alanıdır.
Anıttır.
İstersen Arapça isim koy, hikayedir, orası ilelebet Alsancak Stadı'dır.

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/yilmaz-ozdil/alsancak-stadi-2090644/

 

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter