Özkan Cengiz

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

Türk Futbolunun Geleceği = Göztepe’nin Geleceği

Tehlikenin Ne Kadar Farkındayız?

 

Başlığa bakıp Başakşehirin şampiyonluğundan falan bahsedeceğimi zannetmeyin. Mutlaka bu şampiyonlukta Türk Futbol Tarihi açısından önemli bir olay eksileri artıları geliş yolu ulaştığı nokta birçok açıdan tartışılacaktır. Ama ben bugün olandan çok olacaktan bahsetmek istiyorum.

 

Basından özellikle Hürriyet Yazarı Tahir Kum’un haberlerinden takip ettiğimiz üzere Beinsports kendi döneminin en düşük teklifini yapmış durumda Kulüplere ve Kulüplerde geçen hafta bu teklifi kabul etmeyeceklerini gerekirse yeni yayıncılarla görüşülmesi gerektiğini TFF’ye bildirmiş.

 

Dün gelen haberler TFF’nin bu teklifin biraz iyileştirmiş halini kabul etmiş olduğunu yazıyor. Ama TFF’nin bu kabulü kulüplerce ve onların temsilcisi durumundaki Kulüpler Birliğince nasıl karşılanacak bugünün konusu.

 

İkinci gündemde yabancı sayısı Şampiyonun Başkanından tutun bütün teknik direktörlere, diğer takım Başkanlarına oradan Kulüpler Birliğine görüyoruz ki tüm futbol alemi konunun yeniden değerlendirilmesini talep ediyor. Ama Türkiye Futbol Federasyonu topla tüfekle savunuyor.

 

TFF  Başkanının tutumuna bakar iseniz sanki bu Kulüplerin oyları ile seçilmemiş gibi Türk Futbolundaki her şeyi etkileyecek iki temel konuda nereden aldığı bilinmez bir güçle tek başına direniyor.

 

Esasında bu iki konunun sonucunda ortaya çıkması kesin olan bir gizli gündem maddesi daha var. Konu ne zaman oraya gelecek merakla bekliyoruz. Geçen sene yürürlüğe giren Finansal Fair Play borçlanma ve transfer limitleri talimatnamesi.

 

Gelirleri düşen ve yurtdışından ucuz yabancı getirme şansı kalmayan Kulüplerin belirlenen kriterleri sağlayamayacağını bilmek için ilkokul matematik bilgisi bile yeterli.

 

Şimdi bu iki temel konuda topla tüfekle direnen TFF finansal fair play konusunda direnme şansı var mı? Hiç sanmıyorum.

 

Finansal Fair Play kurallarına en kolay uyum sağlayacak bir Kulübün taraftarı olarak şeytanın avukatlığını yaparsam bütün bu savaş acaba Finansal Fair play kurallarını ortadan kaldırmak veya ertelemek için bir orta oyunundan mı ibaret.

 

Türk Futbolu daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz üzere bir bataklığa saplanmış durumda ve bir çok kulübü de içine çekmiş durumda başta Kulübümüz olmak üzere birkaç Kulüp durdukları nokta itibariyle Türk futbolunu bu bataklıktan çıkarmaya çalışıyor.

 

Göztepe Türkiye şartlarında siyasi destek almadan sadece sportif bir çaba ve emek ile gelinen noktaya geldi. Daha ileriye gidebilmek için Türk futbolundan bir ışık görmek zorunda, Benzer bir yapıdaki Başakşehir Göztepe’de olmayan belki de hiç olamayacak çarpanlara sahip olunca Şampiyon oldu.

 

Göztepemiz bir yere gelsin, bu ligi domine etsin, Avrupaya gitsin, istiyorsak bugünlerde okuyup, tartışıp, paylaşıp, gündem yaratacağımız haberler menajer ve gazete kalemşörlerinin yarattığı sahte transfer haberleri değil. Başta bizim sonra Türk Futbolunun geleceğini belirleyecek olan;

 

Yayın Geliri İhalesi

Yabancı Oyuncu Sayısı

Finansal Fair Play Kriterleridir.

 

Göztepe taraftarları, Göztepe Camiası, Göztepe Sosyal medyası bu hayati konuları Türkiye gündemine getirecek akıl, bilgi, ve iletişim gücüne sahiptir. Hedefi iyi belirleyip bu mücadeleye katılmak zorundayız.

 

Çünkü bu üç konu da çıkacak olumsuz kararlar bu ligdeki Göztepe’yi ya diğer takımlar gibi dengesiz borçlanan ve onun sayesinde ligde varolan bir sistem takımına dönüştürecek yada kendi yağında kavrulmaya çalışıp bu sezon veya gelecek sezon ligden düşüp yeniden eski günlere dönen Göztepe’ye dönüştürecek.

 

Bu sebeple en azından bu konular gündemdeyken kendi kendimize değil;

 

ALAYINA İSYAN İNADINA GÖZTEPE

 

HER ŞEY TEK BÜYÜK GÖZTEPE İÇİN

 

Özkan Cengiz

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter