Türkiye’nin ilk taraftar anayasası İzmir’de yazıldı. Göztepeli taraftarlar, Türk futbolunun ilk taraftar anayasasını hazırladı. Taraftarların ana hedefi: “Sporu Türkiye ve dünya seviyesinde hak ettiği konuma getirmek için çalışmak.”
Göztepeli taraftarlar, Türk futbol tarihinde bir ilke imza atarak, kendilerinin sivil anayasasını yazdı.
www.goztepelist.org internet sitesinin çatısı altında toplanan Sarı–Kırmızılı taraftarlar, hazırladıkları Göztepe Taraftar Anayasası ile spor branşlarının yapıldığı tribünlerdeki konumlarını çerçeveledi. Sitenin kurucusu Dr. Reşat Oğuz Sipahi ile Göztepe Yelken Şubesi yöneticisi Birol Özsandık’ın hazırladığı Göztepe Taraftar Anayasası, Göztepe Başkanı Hamdi Türkmen ve Taraftar Sorumlusu amigo İsmail Kocaoğlu tarafından da destekleniyor.
Son yıllarda spor alanlarının içinde ve dışında görülen, spor ahlâkıyla bağdaşmayan davranışların kulüpler ve taraftarlar arasında giderek geri dönülmeyecek boyutlarda düşmanlığa dönüşmeye başladığı düşüncesinde olduklarını belirten Göztepeli taraftar, sitede yer alan anayasalarının başına, “Bu kuralları kendimize ilke edinerek, spor müsabakalarını ve sporu Türkiye ve dünya seviyesinde hak ettiği konuma getirmek için çalışacağız.” maddesini koyarak, kendilerine yeni bir çizgi belirliyorlar.
Sivil taraftar anayasasının fikir öncülüğünü yapan Göztepe Yelken Şubesi yöneticisi Birol Özsandık, “Sitemizin 1500’e yakın üyesi mevcut. Bu üyelerden 1000’i maçlara gelse ve tribünde, etrafındaki 10 taraftara anayasa düsturlarının örneklerini sergilese, bir anlamda stat anarşisini önlemiş oluruz.” şeklinde konuştu.
Kulübümüzü her ortamda en iyi şekilde temsil ederek, bir misyoner gibi çalışır, bulunduğumuz her yerde kulübümüzün hak ettiği sevgi ve saygıyı görmesi için uğraş veririz.
Kulübümüzün tarihine, efsanesine, armasına ve renklerine sahip çıkar, yasal olmayan ürünleri satın almaz, tescilli ürünleri kullanırız.
Kulübümüze zarar verecek davranışlarda bulunmaz, kulübümüze ait olan malzemelere özen gösterir, temiz ve düzenli kullanırız.
Diğer spor kulüplerinin içişlerine karışmayız.
Yönetime, branşların teknik heyetlerine ve sporcularına güvenir, onları destekleriz.
Sporcularımızın harcadıkları enerjiyi ve kulübü için özverili çalışmalarını takdir eder, onları rencide edici fiili ve sözlü davranışlarda bulunmayız.
Müsabakalarda kendi sporcularımızı, içinde küçük düşürücü ve rencide edici sözcükler bulunmayan tezahüratlar ile destekler, gerek misafir takım gerekse ilgisi olmayan diğer takımlar aleyhinde tezahürat yapmayız.
Müsabaka öncesi törenlere saygı gösterir, müsabakaya çıkan takımları ayırt etmeden alkışlarız. Misafir takımın seyircilerine misafirperverlik kuralları ile yaklaşırız
Müsabaka sonucuna saygı gösterir, sonuç ne olursa olsun, kulübümüze karşı desteğimizi sürdürür, camiamıza sahip çıkarız.
Gerek İzmir’deki gerek diğer şehirlerdeki müsabakalara gidiş gelişlerimizde kullandığımız taşıtlara, geçtiğimiz çevreye ve çevrenin sakinlerine zarar verici ve rahatsız edici fiili ve sözlü davranışlarda bulunmayız.
Hak etmediğimiz uygunsuz davranışlarla karşılaşmamız, biz Göztepelilerin de böyle davranmamızı gerektirmeyeceği gibi hiçbir taraftara, kuruluşa ya da kulübe karşı misillemede bulunmayız.
Biz Göztepe taraftarları, burada yazılı ilkeleri kendi kulüpleri bakımından benimseyen ve uygulayan diğer kulüplerin taraftarlarına her zaman ve her yerde bütün centilmenliğimizi göstermeyi görev sayarız.
Mustafa Yüksel / İzmir
Not:Sayın Mustafa Yüksel'e Türkiye'nin ilk sivil anayasası olan "Göztepe Taraftar Anayasası"na gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür ederiz.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter