Özkan Cengiz
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.ozkancengiz.net

Öyle bir ah var ki üzerinizde zemzemle yıkansanız çıkmaz, yeniden yeniden söylemeye gerek yok 26 Mayıs 2006'da yazmışız satır satır üstünden 4 küsur sene geçmiş İzmir hala yanlış hayallerde yanlış çabalarda inşallah 4 sene sonra gene aynı yazıyı yeniden koymayız.

"26 Mayıs 2006 Göztepelist"

İzmir = Göztepe Yazdır e-Posta
Köşe yazıları - Özkan Cengiz
Cuma, 26 Mayıs 2006 02:00

İzmir’e geldiğim günden beri tüm Ege gazetelerini satır satır okuyorum. Yeni Asır, Yeni Gün, Gazete Ege, ulusal gazetelerin Ege ekleri altı ay Ankara’da kalmanın yarattığı bir özlem midir. Yoksa başka şey midir bilmem ama Ege gazetelerini pek bir özlemişim. Dün malum spor sayfalarında tek bir haber tek bir manşet vardı. “KAHROLDUK” şöyle bir düşündüm de açıkçası çok kahrolmamıştım herhalde fanatiklikten dedim kendi kendime.

Sonra sabah kahvaltısı için gittiğim belki 200 senelik Karşıyakalı ailenin 60 senelik İzmirli kızı annem manşeti görünce hayırdır oğlum niye kahrolmuşuz gene dedi. Anne dedim Altay çıkamadı ya ondan tüm İzmir kahrolmuş dedim. Kemiklerine kadar İzmirli ama futbolla pek alakası olmayan annem hiç beklemediğim bir cevap verdi. Altay çıksa ne olurdu be oğlum Karşıyaka veya Göztepe çıkamasaydı da oturup kahrolsaydık.

Düşündüm sonra gerçekten Altay çıksa ne olurdu. Hiçbir şey olmazdı Digiturkten gelen parayı yönetimler paylaşırdı. Borçlanarak iki üç transfer yapılırdı. İlk yarı biraz gaz biraz lobi düşme tehlikesi atlatılırdı. İkinci yarı tenzilatlı satışlar ve sözde büyüklerin maçlarından hasılat toplanır yeten kadarı ayrılır gerisini yöneticiler paylaşırdı. Bu iş böyle sürer giderdi zaten tutup ta federasyonun ayağına basmasalar bu iş zaten yıllarca böyle gitmemiş miydi.

Hep övünülür Altay sözde büyüklerden sonra süper ligde en çok yer alan takım diye doğrudur da peki bu sözde büyüklerden sonra süper ligde en çok yer alan takım bu yer aldığı seneler boyunca yukarıda saydıklarımızın dışında ne yapmıştır. HİÇ koskocaman bir HİÇ. Peki koskoca İzmir’in böyle bir takımın arkasına takılıp Ankara’ya sefere çıkması beklenebilir miydi hayır tabi ki beklenemezdi ve İzmir de sallamadı zaten.

Siz bakmayın gazetelerdeki İzmir ilk defa böyle kenetlenmişti yazık oldu saçmalıklarına orada Altay’ın süper lige çıkmasından maddi kazancı olmayan hiç kimse yoktu bir tane gönül bağı peşine düşüp giden İzmirli var mıydı. Rastladınız mı Hayır ?

Oy peşinde koşan politikacılar süper lige çıkınca trajı artacak olan gazeteciler bedava uçakla bedava otobüse davet edilenler digitürkten gelen paradan ne koparırız diye hayallar kuran eski yeni yöneticiler ve şakşakçıları İzmirde fb,gs,bjk izleriz diyen sözde İzmirli Bizans hayranları vb.vb.vb. Zaten orada gönül bağı ile inanarak giden olsaydı oynanan ruhsuz futbol yenen dört golden sonra evlerine değil çimlere inerlerdi.

Bir takım kişiler hemen bu maçın ardından gene tempo tutmaya başladılar hadi birleştirelim şunları aralarında saygı duyduğum ve Göztepeli olduğuna inandığım insanlarda var hangi akla hizmet böyle bir şey ortaya atıyorlar bilemiyorum. Olacak işmi allah aşkına bu.

Siz hangi avrupa hezimetinden sonra fbspor ile gssporun birleşme çalışmaları içine girdiğini gördünüz onlar ne kadar köklü takımlarsa bizimkilerde o kadar köklü takımlar siz bir Göztepeyi bir Karşıyakayı Bir Altınorduyu Bir İzmirsporu her hafta isim değiştiren kayseri takımları ile veya sırf ticari amaçlı kurulan siirtle konyayla adanayla aynı kefeye koyamazsınız bu takımlar camiaları olan sevdalıları olan takımlar ha Altayı saymadım çünkü onun hiçbir şeyi olmadığından nereye isterseniz katabilirsiniz.

Siz gerçekten İzmir’in futbolda ulusal düzeyde başarı ile temsil edilmesini istiyorsanız bir bizans uydusu şeklinde de değil de onlara kafa tutan bir şehir olarak yer almasını istiyorsanız karşınızda her sağduyulu insanın kabul edebileceği tek gerçek var GÖZTEPE

Hangi Göztepe mi ?Play of maçına semirtilmiş kalabalıklarla değil 15000 sevdalı ile giden Göztepe, maçtan önce zamanın başbakanı Mesut Yılmaz’ın karşı takıma başarı dilekleri okunmasına rağmen o takımı sahaya gömen Göztepe!, son yirmi yılda 4 sezon oynadığı ama bu 4 sezonda da taraftar rekoru kıran uefa şampiyonuna sahayı dar eden hem tribunde hem sahada ezen Göztepe fbspora kadıköyde üç çeken bjkyi inönüde trabzonu alsancakta yenen Göztepe,

Başarılarında konaktan Güzelyalıya insan seli yaratan havalanından Güzelyalıya izdiham nedeniyle 4 saatte gelen Göztepe! 60000 taraftarı ile Atatürkte meksika dalgası yapan tek takım Göztepe !

Bu şehirde böylesine gerçek ortada iken bu şehri temsilen Ankaraya gitmiş takımın tribünlerinde ayağa kalkmayan Gözgözlü olsun denirse işte sonuçta bu olur.....

Özkan Cengiz

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter