Futbolcu kardeşlerim ; diyorsunuzdur ki bir mağlubiyet aldık diye ne kadar çok tepki gösterdi taraftar , hadi gelin birlikte biraz geçmişe gidelim çok değil 6 hafta önce İskenderunsporla berbat bir hava ve zeminde maç yaptınız sonuç 0-0 , dün güzel bir havada Çorumspor’la oynadınız sonuç 0-2 yani İskenderundan 1 puan aldık Çorumdan 0 , İskenderun maçından aldığımız 1 puan bizi şampiyon yapmadı , Çorumspor’a yenilmek BankAsya’ya çıkma şansını matematiksel olarak bitirmedi yani 2 maçın sonuç açısından taraftarı ilgilendiren bir yönü yok

Futbolcu kardeşlerim ; diyorsunuzdur ki en ufak başarısızlıkta taraftar bize büyük tepki gösterdi , hadi yine gelin birlikte geçmişe gidelim 2008 mart ayında bu takım amatör kümede mücadele ediyordu , geçen yılda 3.ligde adını sanını duymadığımız deplasmanlara gidiyordu eğer başarının peşinde koşsaydık o maçlardada İzmirspor , Altınordu hatta süper lige çıkmaya çalışan Altay gibi takımların taraftar ortalamaları ile oynuyor olurdunuz.

Her iki örneğide ele alın ve düşünün bakalım , İskenderun maçında Çorum maçında göre sadece 1 puan fazla aldığınız içinmi taraftarınız sizi bağrına bastı alkışladı tüm bu tepki Çorum maçında alınamayan 1 puan içinmi, Çorum maçı 0-0 bitseydi kimsenin tepki göstermeyeceğinimi sanıyorsunuz. Amatör kümede , 3.ligde oynarkende mağlup olduk başarısız günler oldu böylesi bir tepki gördünüzmü hiç o zamanlarda…

Her taraftar başarılı olmak ister , ama bazı taraftarlar vardırki onlar için başarılı olmaktan çok daha öte şeyler ararlar , başarı skor tabelasında yazan sonuç değildir , başarı giyilen formanın hakkını verebilmektir. Başarı İskenderun maçındaki gibi canını dişine takarak oynamaktır. Bir arkadaşın çok güzel ve maçı net bir şekilde özetleyen cümlesi var ; “HAKEME İTİRAZ BİLE EDEMEYECEK KADAR RUHSUZDUNUZ , MÜCADELE İSTEĞİNDEN , KAZANMA İSTEĞİNDEN UZAKTINIZ”

 

Göztepe taraftarı kaybettiğinde de takımı alkışlamasını bilen bir taraftardır ama bu kadar rezil bir şekilde kaybetmeyi hiçbirimizi içimize sindiremiyoruz , eğer siz sindirebiliyorsanız bravo size. Nurettin Hoca futbolcular üzerinde baskı var demiş , neyin baskısı hocam , hafta içi idmana ziyarete geliyoruz , maç saatinde tribünde yerimizi alıyoruz maçtan önce alkışlıyoruz galiba siz taraftar baskısı nedir daha önce görmediniz.

Futbolcuları tek tek ele almaya gerek yok , aralarında mücadele eden demiyorum ama bunun için biraz çabalayan 1-2 tanesi vardı ama hepimizi hayal kırıklığına uğratanların sayısı çok fazlaydı şahsi olarak en çok üzüldüğüm ise Ferhat oldu , braveheart diye bağrımıza bastık , herkes kötü olsada Ferhat var dedik , uzun süredir eskisi gibi değildi ama Çorum maçında tamamen tanınamaz haldeydi , ağır hareketler , cılız şutlar , takım atağa kalkacakken el freni gibi davranması…vs , maalesef olmadı Ferhat bu taraftarın sevgisini kazanmak kolay değildir ama sende diğerleri gibi olmaya başlarsan önce zihinlerimizden sonrada sahalardan kaybolup gidersin.

Nurettin hocam ; Şekerspor maçı sizin için bir gösterge değildi ama Çorum maçına kadar takımı tanımış olmanız lazımdı , bizim artık deneme yanılma yapacak durumumuz yok kendi sahamızda 4 tane çakılı defansla neden oynuyoruz , bizim sağ kanadımız neden yok , sol kanadımızda neden sol ayağını kullanamayan futbolcularımız oynuyor,ön liberonun rakip defansın arasında ne işi var. Evren çakılı olduğu yerden 1 defa ileri çıktı ondada 90 dakika için yaşadığımız tek gol pozisyonumuz oluştu , bu bile size bir işaret vermedi.

Yönetimin İzmir kanadına sormak istiyorum ; değerli yöneticilerimiz futbolcular neden bu kadar mutsuz , neden bu kadar bezgin , aralarında bir arkadaşlık , bir takımdaşlık olmadığı her hallerinden belli , sevgisizlik hat safhada , hepsinde bitsede gitsek havası var , kurumsallaşmak , profesyonellik çok güzel şeyler ama bazı noktalarda amatörlük gerekiyor , özellikle futbolcu ilişkileri biraz amatör olmalı , maalesef Türk futbolcusunun yapısı bu , başında patron gördüğü zaman o da memur gibi davranmaya başlıyor , ama başında abi gördüğü zaman o da kardeş gibi davranmaya başlıyor , bunun çözümüde abi konumunda tüm futbolcuların seveceği ama asıl önemlisi saygı duyacağı bir sportif direktörün gelmesi. Sportif direktör futbolcuların abisi olacak , sizin içinde profesyonel bir yönetici olacak önce takım içindeki dostluk ve arkadaşlık havasını oluşturmamız gerekiyor.

Sn Altınbaş , sizin iyi niyetinizden hiçbir zaman şüphe etmedik , bu takım için en iyisi neyse onun olmasını istediğinizden , başarılı olmayı en az bizim kadar çok istediğinizden eminiz , şunuda biliyoruzki eğer bugün siz benden bu kadar dediğiniz anda maalesef İzmirde bir camiamız olmadığı için yine kaos dolu günlere geri döneriz – bizim Göztepe sevgimizi etkilemez orası ayrı ama başarılı olma hayalalerimizi erteleriz- ; ama Altınbaş adı bile başlı başına bir umut vesilesi olmaya yetipde artmıştı bize , umutlarımızla bir süre idare etmeye hazırken bu sefer bize ümit verdiniz , hedef gösterdiniz ama geldiğimiz noktada görüyoruzki pratik olarak hedefe adım adım gidiyor gözüksek bile aslında teorik olarak hedeften uzaktayız , maliyeti düşük , performansı istikrarsız ve sürekli değişen bir takım olduk , şu an BankAsya liginde oynayan takımlara desenizki buyurun gelin Göztepeden oyuncu beğenin , ben şu oyuncuyu alıp direk ilk 11’de oynatırım diyen bir takım çıkarmı merak ediyorum. Hal böyleyken eğer bu sene bir mucize daha olur 1.lige çıkarsak yine takım baştan aşağı değişmeyecekmi , siz çok başarılı bir işadamısınız , sağlam bir yatırım yapıp , sağlam bir temel oluşturup her sene üzerine biraz daha yatırım yaparak daha kolay ve hızlı şekilde yatırımın geri dönüşümünü sağlayacağınızı hepimizden daha iyi biliyor olmalısınız. Hemen dibimizde Bucaspor örneği var. Süper lige çıkmak üzere olan takımın temelleri 2 sene önce atıldı , altyapıdan oyuncularda vardı, adı sanı duyulmamış genç oyuncularda ama Yılmaz gibi tecrübeli oyuncularda vardı yani istenirse 2.lige gelebilcek tecrübeli oyuncular her zaman bulunabiliyor , Bucaspor’un maliyeti ne oldu bilmiyorum ama eğer süper lige çıkarsa tahmin ediyorum 5 yıllık maliyetini 1 seferde kapatıp kara bile geçmiş olacak.

Bu yıl hala bitmedi ama bu oyunla ve maalesef bu oyunculara bir üst lige çıkmak adeta hayal. Gelecek yıldan başlayıp 3 yılı kapsayacak bir planımız olmalı , öncelikle gerçekten tüm futbolcuların sevip saygı duyacağı bir sportif direktör , ardından bizi süper lige çıktığımızdada yönetebilecek olan bir teknik direktörle işe başlamalıyız. Başında gerçekten önemli bir ismin bulunduğu takıma üst liglerden futbolcu kazandırmak çok daha kolay olacaktır. Altyapımız nazar değmesin gayet güzel gidiyor ve 1-2 yıl içinde yeni oyuncularımız takıma dahil olacaktır.

Sportif başarısızlık Altınbaş ile birlikte pek çok konuda yakaladığımız başarılara gölge düşüremez , artık hepimizin gururla taşıdığı lisanslı ürünlerimiz , kurumsal bir yapıda yönetilen bir kulübümüz var , sportif başarı bütün bunların değerini arttıracak ve ilerlemesine katkıda bulunacaktır.

 

 

 

 

 

 


Mehmet Altan
22.03.2010

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter