Türkiye Futbol Federasyonu’nun ve Sn. İmam Altınbaş’ın dün yaptığı açıklamalar ile Göztepe’mizin artık önümüzdeki sene resmen 3.ligde mücadele edeceği açıklanmış oldu. Bu sabah itibariyle gazetelere baktığımızda değişik yorumlar var bilerek veya bilmeyerek çarpıtmalar yapılıyor. Bu nedenle konu ile ilgili bildiklerimizi aktarmak ve camiamızı aydınlatmak kaçınılmaz oldu.

Biliyorsunuz Göztepelist Organizasyonu olarak ilk günden beri süreci yakından takip ediyoruz. Gerek Aliağa kanadından, gerek futbol federasyonu kanadından, gerek kulüp yönetimimiz kanalından gerekse de Altınbaş Holding kanadından dörtlü bir takip gerçekleştirdik. Bu ısrarlı takipte bir süre sonra sonuçlarını vermeye başladı.

Dışarıdan bakıldığında neden bir türlü gerçekleşmediği, neden bir türlü açıklanmadığı anlaşılmayan olayların biraz içine girildiğinde hiçbir şeyin dışarıdan gözüktüğü kadar kolay olmadığını ve Türkiye’de özellikle de bugünlerde kaygan bir zeminde ilerken nasıl her şeyin pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve neden diken üstünde yüründüğünü çok da olmasa hissetmiş olduk.

Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Altınbaş Grubu en üst düzeyde bir ekip ile adı geçen bütün seçenekleri teker teker denedi. Oftaş ve Aliağa seçeneği dışındaki tüm seçenekler zaten federasyon ve UEFA tarafından asla kabul edilmeyen seçeneklerdi. Oftaş olayı Gençlerbirliği ile aynı ligde olmasından dolayı ortaya çıkan sorun nedeniyle bir seçenek haline dönüştü.  Ancak Oftaş seçeneğinde de Altınbaşın karşısına öyle şartlar getirildi ki belki o şartları kabul edip Süper Lige çıksalardı. Bugün biz kulübün kapısında tepki eylemi yapıyorduk. Kabul edilmeyen şartlar zannedilen gibi maddi şartlar değil tamamen Göztepe’nin, Göztepeli’nin manevi kimliğine zarar verecek kabul edilemez şartlardı. Ve bu yüzden de kabul edilmedi.

Amatör lige transfer yapamamanın sıkıntısı, bir sene daha amatörde oynanması halinde camianın gireceği sıkıntılar, kendi lokasyonumuzdaki takımlarla mücadele etmek zorunda kalmamız, neyin nasıl olduğu anlaşılmayan final müsabakaları ve önümüzdeki sene tüm Türkiye’den 2 takımın profesyonelliğe geçecek olması amatörde asla oynanmaması gereğini ortaya çıkaran en önemli sebeplerdi.

Bu süreçte Altınbaş Holding kurmayları neler yaşadı, hangi sorunları çözdü hangilerini çözemedi kimler yardımcı oldu. Kimler engel oldu belki de sonsuza kadar öğrenemeyeceğiz. Ancak bize söylenen tek bilgi her ne kadar biz Altaylı’dır. Altaylıdan bize fayda gelmez desekte bu işin önemli mimarlarından birinin Sn. Mahmut Özgener olduğudur. Birçok Göztepeliden daha çok bu iş için uğraştığı ve Göztepelilerin bunu bilmeleri gerektiği bize açıkça ifade edildi. Ben de şahsım adına Sn. Özgener’e teşekkür ediyorum İtiraf etmek gerekirse beni şaşırtan bir performans göstermiş sağolsun.

Aliağa olayına gelirsek ilk önce bu manşetlerde yer aldığı gibi bir birleşme kesinlikle değil, birleşme demek iki kurumun bir araya gelerek yeni kurum oluşturmasıdır. Veya bir kurumun diğerinin içinde yok olmasıdır. Bu işlemde bu iki durumda söz konusu değil bu işlem tam tanımıyla bir yer değiştirme yani Aliağa Belediye Sporun futbol şubesi süper amatör kümeye, Göztepemizin futbol şubesi 3.lige geçiyor yani tam anlamıyla yer değiştiriyorlar. Bunu söyleyince hemen akla ikinci en büyük şüphe ve ardından soru geliyor ne yani bizim 1925 te kurulan kulübümüz Aliağa, Aliağa’nın 1963 yılında kurulan kulübü Göztepe’mi oluyor. Bu sorunun cevabı da kocaman bir hayır. Çünkü yer değiştiren kulüpler değil, yer değiştiren futbol şubeleri daha doğru ifade ile Futbol şubelerini barındıran A.Ş.’ler. Aliağa futbol şubesinin sahibi olan AŞ Aliağa Spor Kulübü Derneği’nin izni ile bünyesinde bulundurduğu yarışma hakları ile beraber Göztepe Spor Kulübü Derneği ile anlaşma yapıyor. Göztepemizin futbol şubesini barındıran eski Asos yeni Göztepe Sportif Akademi A.Ş.’de Göztepe Spor Kulübü Derneği’nin izni ile bünyesinde bulundurduğu süper amatörde yarışma hakları ile beraber Aliağa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile anlaşma yapıyor.

Yani uzun lafın kısası ne basında yazdığı gibi Aliağa futbolu kapatıp her şeyden vazgeçmiş durumda ne de Göztepe 1925 te kurulan kulübünü kaybetmiş durumda ikisi de söz konusu bile değil Göztepe gene 1925 te kurulan Avrupa’da yarı final oynayan ilk kulüp, Aliağa’da gene 1963’te kurulan ve o günden bu güne de futbolda yerel bir marka olan Aliağa. Belki de eskiden çok daha güçlü çünkü hedefi 3-5 sene için de süper lig şampiyonluğu Avrupa başarıları olan bir kulübün Göztepe’nin kardeşi olarak adeta bir alt yapı merkezi gibi çalışarak kısa vadede üst liglere çıkacak.

Görüldüğü üzere yapılan işlem her açıdan doğru, yaptım oldu şeklinde değil, Camiamızın hassasiyetleri (Logo, Renk, Kuruluş tarihi, Kulübümüz, Tesislerimiz) hatta Aliağa camiasının hassasiyetleri gözetilerek yapılan bir işlem.

Böylesine doğru bir işlem için uğraşırken neden hiç açıklama yapılmadığına gelince kabul edersiniz ki müthiş bir denge oyunu bu ve bir yerde dengeyi bozduğunuzda bir çok açıdan zarar görebilir fayda sağlamaya çalışırken zarar verebilirsiniz. Bırakın Altınbaş Holdingi Camiamıza iyi haberler vermek için can atan bizler bile kendimizi tuttuk yeri geldi arayanların telefonlarına çıkmadık yeri geldi ağzımızdan bir şey kaçırırız diye toplantılardan uzak durduk. Bu aşamada artık nasıl oldu nasıl bittiyi bırakalım.  Biz en üst düzeyde aldığımız bilgilere dayanarak sizlere bu konuyu aktardık önümüzdeki günlerde de bu anlattıklarımızı içeren resmi belgeleri sizlere sunacağız. Bu nedenle geçmişe bir saat önceye değil geleceğe bakmak en doğrusu lütfen forumlarda, web sitelerinde, Göztepelist mail grubunda artık bunları değil geleceği yorumlayın gelecek için fikir üretin.

Göztepe’miz iyi yolda  her gün ama her gün yeni bir çalışma yapılıyor. Bizler gerek Göztepelist Organizasyonu olarak gerek se Göztepe’ye Hizmet Derneği olarak tüm çalışmaları yakından takip ediyoruz. Yeni Asır döneminde camiamızın yaptığı büyük hataları yapmamak için ince eliyoruz sık dokuyoruz. Zaman zaman tavizsiz oluyoruz. Ama Altınbaş Grubu’nun da hakkını vermek lazım  gerçekten gece gündüz Göztepe’mizi bir dünya kulübü yapmak için uğraşıyorlar. Şu an içinde oldukları projeleri anlatamaya kalksak herhalde bir on sayfa yazı yazmak lazım şu an itibariyle tek eksikleri yaptıklarını anlatamamak, yaptıklarını camiaya aktaramamak ama bu konuda da yapılan çalışmalar var pek yakında kulübümüzde yeni bir idari yapılanma olacak ve camia ile kulüp arasındaki iletişimsizlik problemi çözülecek biz buna inanıyoruz. Biz de elimizden geldiğinin en fazlası ile bu çalışmaya destek vereceğiz.

Yazımızın sonunda geleceğe dair bir öneri, çıkarın kombineleri büyük Göztepe’nin çekirdeği olacak bu güzel takıma bir transferde taraftar yapsın.

Herşey Tek Büyük Göztepe İçin

Alayına İsyan İnadına Göztepe

Özkan Cengiz

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.ozkancengiz.net

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter