İzmir Gücü Spor Vakfı, ya da kısa adı İZVAK ne diyordu.  Ben İzmir Profesyonel futbolunun temsilcisiyim bu şehirde bu kulüplere bir şey verilecekse bana verilir. Ben pay ederim. Ben organize ederim.

Biz ne diyorduk sizin böyle bir işe soyunmanız için kulüpleri gerçekten temsil etmeniz lazım sizin Yönetim Kurulunuz kulüpleri temsil etmiyor. Siz bunu iddia edebilmeniz için aynen kulüpler birliği gibi mevcutta bu kulüplerde söz sahibi olan yönetim kurulu üyeleri divan üyeleri veya onların atadığı temsilciler sizin vakfınızda söz sahibi olursa kulüplerin mevcut durumda risklerini alan yöneticiler kararda söz sahibi olursa ancak o zaman kulüpleri temsil etmiş olursunuz demiştik.

İzvak Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Levent Ürkmezin bize cevabı ise Vakıflar Kanunu gereği ben vakfa yeni üye kayıt edemiyorum. Bu nedenle Kulüplerin değişen Yönetim Kurulu üyelerini veya onların atadığı temsilcileri vakfa üye yapamam ve Yönetim Kurulu üyesi olarak seçemem. Ben mevcut üyeleri kulüplere göre dağıtarak Yönetim Kurulu üyesi seçiyorum örneğin bu yönetim de de ben ve Sn. İlhan Bilgehan Göztepe’yi temsilen bulunuyoruz demişti. Kendince de haklıydı.

28 Haziran 2008 tarih 26920 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Anayasa Mahkemesi Kararının sonuç bölümünde “22.11.2001 günlü, 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu’nun 101.  maddesinin üçüncü fıkrası olan “Vakıflarda üyelik olmaz”  metninin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE, 17.4.2008 gününde OYBİRLİĞİYLE karar verildi.” denmektedir.

Bu suretle 4721 sayılı Medeni Kanuna göre kurulan vakıflara yeni üye alınamaz hükmü Anayasa Mahkemesinin kararı ile ortadan kalkmış oldu.  Vakfın hukukçuları mutlaka konuyu inceler ve benden daha vakıftırlar.

 

İZVAK eğer bu vakıf İzmir Futbolunu temsil etmiyor bir grup işadamını temsil ediyor. Bu nedenle İzmir Futbolunun temsilcisi ve söz sahibi değildir eleştirilerinden kurtulmak istiyorsa, eğer gerçekten işlevsel bir yapıya bürünüp bu kulüpler adına hak aramak istiyorsa derhal genel kurul yapmalı ve mevcut kulüp yönetimlerinden birer yönetici veya temsilciyi kendi içinden seçtiği vakıf temsilcileri ile karıştırıp bir yönetim kurulu oluşturmalı ve bu vakıf benim oyuncağım değil gerçekten İzmir Futbolunun temsilcisi demelidir.

Bu kanun değişikliğinden sonra İzvak’ın tutunacağı tutum onun gerçek amacını ortaya çıkaracaktır. Bir grup işadamının toplandığı ve hakkı olmadığı halde bir takım şeylere talip olan hiç kimseyi içine almayan bir nevi Şehir kulübümüdür. Yoksa gerçekten İzmir Futbolu için bir şeyler yapmak isteyen ve bunun tek bir güç olarak olacağına inanan bir vakıf mıdır.

Özkan Cengiz

www.ozkancengiz.net

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 İlgili kararın tam metni için tıklayınız.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter