Resmi adi ile İzmir Gücü Spor Vakfı kısa adı ile İZVAK! Amacı kendi web sitesinden aktarıyorum “İzmir futbolunu; kupalı, krallı, başı dik günlerine yeniden döndürebilmek”
 

Bugün taraflı tarafsız herkesin ortak görüşü İzmir’in iş dünyasının ve İzmir’in mahalli idarelerinin İzmir’in simgesi olan kulüplere sahip çıkmaması nedeniyle İzmir futbolunun bu hale geldiği son olarak Takvim Gazetesi Yazarı Sn. Meriç Tunca’nın da açıkça ortaya koyduğu gibi değerlere sahip çıkılmaması bizi bu günlere getirdi.
 

Peki bu kişi ve kurumların Kulüplere destek vermesini sağlamak için kamuoyu yaratması, çalışması çabalaması gereken kurum kim İZVAK! yapıyor mu ? HAYIR ?
 

İzmir kulüplerinin neredeyse en önemli kurumu olan tüm resmi veya özel kurum ve kuruluşların karşısına ben İZMİR FUTBOLUYUM diye çıkan vakfımız ne yapıyor. Kocaman bir hiç evet yanlış duymadınız Kocaman bir hiç ?
 

Yaptığı en önemli faaliyet Güzel Sanatlar alanında eğitim veren bir Akademi kurmak ve zaten Belediye Başkanlarının yaptığı tesislere kenarından köşesinden destek vermek.  Yani biraz eğitimcilik biraz da mütahitlik hepsi o !
 

Yerel yönetim üzerinde bir baskısı varmı HAYIR, yerel iş adamları üzerinde onların dernekleri üzerinde bir etkisi varmı HAYIR, fedarasyon nezdinde bir etkisi var mı HAYIR, İzmir de futbolu sevdirecek futbola insanların ilgi göstermesini sağlayacak bir faaliyeti varmı HAYIR, Medya kuruluşları üzerinde bir etkisi varmı HAYIR, İzmir futbol sempatizanlarını taraftarlarını sokağa dökme birlik içinde hareket ettirme kabiliyeti varmı HAYIR.
 

Peki kim bu vakıf mütevelli heyeti kim yönetim kurulu kim mütevelli heyetini bilmiyoruz. Yönetim Kurulu da yine web sitesinde var. Böylesine önemli temsil kabiliyeti olan bir kurumun Yönetim Kurulu’nda kim olması gerekir diye düşünüyorsunuz tabiî ki günümüz itibariyle aktif görevde olan kulüp yöneticileri biliyorsunuz benzer bir yapı kulüpler birliğinde de var orada şu an görevde olan kulüp başkanları kulüpleri temsil ediyor. Bizim vakfımızda ise Başkan C. Levent Ürkmez hangi kulübün yöneticisi ???? yöneticiliğinden geçtik hangi kulübün genel kurul üyesi ??????
 

Diyebilirsiniz ki kardeşim sanane adamlar bir vakıf kurmuşlar belli meblağları vakfetmişler, istedikleri şekilde yönetirler istediklerini de yaparlar. Ne yazık ki kazın ayağı öyle değil bugün İZVAK İzmir’de yer alan tüm stadyumların reklam gelirleri başta olmak üzere İzmir’in futbola ayırdığı kısıtlı kaynakların tamamını uhdesinde bulunduruyor. Ayrıca olayın maddi boyutunu bir kenara koyun hani nerede İzmir Futbolu dendiğinde buradayım diye bu vakıf ortaya çıkıyor. Bu nedenle kimsenin babasının çiftliği değil.
 

İZVAK mevcut yapısı ile İzmir futbolunu güçlendirmiyor, üstüne üstlük güçsüzleştiriyor azda olsa kısıtlı kaynakları fütürsuzca kullanıyor etliye sütlüye dokunmuyor kimseyi rahatsız etmiyor adeta bir sübap görevi görerek maçı idare ediyor işte bu sebeple İZVAK DERHAL KAPATILMALIDIR. EN AZINDAN İZMİR FUTBOLUNUN TEMSİLCİSİ KİMLİĞİNİ TERK ETMELİDİR. Bir grup işadamının bir grup sporseverin spora destek olmak için kurduğu bir vakıf olarak hayatını devam ettirebilir. Ama temsilci kimliğini DERHAL TERK ETMELİDİR.
 

Peki Çözüm ?
 

Bence futbol nankör bir oyundur ve her zaman ilgi ve destek beklemektedir. İlginizi ve desteğinizi bir gün esirgediğinizde yılların emeği boşa gitmekte ve yok olmaktadır. Böylesine nankör ve sevgi arsızı bir sisteme istediklerini verebilmek ancak ve ancak büyük bir aşk ile mümkün olur.
 

Bugün bu aşkı besleyen ve bıkmadan usanmadan bu işin üstüne gidebilecek bir taraftar kitlesi İzmir’de iki kulüpte bulunmaktadır. Göztepe ve Karşıyaka bunun dışındaki kulüpler ne acıdır ki kitlelerini ya yok etmişler ya da hiç oluşturmamışlar. Bir Altınordu’yu, Bir İzmirspor’u, Bir Buca’yı tabiî ki İzmir için hiçbir anlam ifade etmeyen Altay ile aynı kefeye koymuyorum. Ama tarihsel süreç ne yazık ki bu şekilde gelişmiş. İzmir’e fayda sağlanacaksa ancak Karşıyaka ve Göztepe sağlayacaktır.
 

Peki ne yapmalıyız, Derhal acil olarak Karşıyaka ve Göztepe bu gücünün farkına varmalıdır ve nasıl İstanbul takımları çıkarları olduğunda elele olabiliyorsa Karşıyaka ve Göztepe de öyle olmalıdır.
 

Bugün İzmir’de gerek Göztepe cephesinde gerek Karşıyaka cephesinde bir takım dernek ve kurumlar oluşa gelmiş durumda Göztepe tarafında Göztepe Yalı Derneği, Göztepe’ye Hizmet Derneği, Goztepeuniforce, Göztepelist vb, Karşıyaka cephesinde Karşıyaka Taraftar Derneği, 1912 Derneği, 1912list, KSKlist vb. bu kurumlar hiçbir çıkar beklemeksizin ve gözetmeksizin sevdalarının peşinde giden kurumlar bu kurumlar önce kendi aralarında sonra birbirleri ile bir araya gelerek bir hukuki yapı oluşturmalıdır. Bu tüm derneklerin üye olacağı bir üst birlik olur, veya yeni bir dernek olur veya yeni vakıf olur bilmem orası tartışılır bulunur.
 

Ve bu kurum masaya yumruğu koymalı ben 15-20 tane işadamının kurduğu yönetimi nasıl ve neden seçildiği belli olmayan vakıf değilim ben İzmir’in en büyük gücü Göztepe ve Karşıyaka taraftarlarının kurduğu arkasında 2.000.000 futbol sevdalısının olduğu “İZMİR FUTBOL DERNEKLERİ BİRLİĞİ”yim demeli ses getirmelidir.
 

Bana ve kulüplerime hak ettikleri desteği vermezseniz 2.000.000 kişiyi sokağa dökerim yolları kapatırım meydanları doldururum ürünlerinize boykot yaparım demelidir.
 

Bu görüşümden sonra Karşıyaka cephesinden aman onlar amatörde boşverin diyen de çıkacaktır. Göztepe cephesinden Karşıyaka’dan dost olmaz diyende ama inanıyorum ki her iki cepheden bana hak veren destekleyende olacaktır. Aklınıza İstanbul takımlarının hegomanyasonı yıkan ve Süper Ligin tepesi için kapışan Göztepe ve Karşıyaka’yı getirin o yeter motive olmanıza!
 

İzmir takımları birleşmeli diyenlere de sesleniyorum Biz Göztepe ve Karşıyaka olarak yolumuza devam edeceğiz. Siz de ister diğerlerini birleştirin tek takım yapın ister bizlerden istediğinize katılın.
 

Ben buradan hem Göztepe Cephesine Hem Karşıyaka Cephesine sesleniyorum ben ortaya bir fikir attım sizde en azından bu konuyu konuşun bu konuyu tartışın.
   
 

Özkan Cengiz
www.ozkancengiz.net
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter