İzmirin hatırı sayılır dernek ve odalarının tamamı beyanat vermiş yeni asira keşke aynı hassasiyeti Göztepe için de gösterip yeni asir Göztepe'yi ortada bırakırken benzer beyanatlar verselerdi sonuçta bugün ege bölgesinden çıkınca kimse yeni asırı tanımıyor ama Göztepe'nin tüm dünyada sempatizanı var. Yeni Asır İzmir için ne kadar önemli ise Göztepe milyon katı önemli.

Sn.Osman Gencer birkaç konuda yanılgıya düşmüş durumda bunların altını çizmeden geçemeyeceğim.

1-) "Yardım etmenin karşılığı"

ilk olarak manşet hatalı yeni asır hiçbir zaman Göztepe'ye yardım etmedi. Yeni Asır gelir elli milyon doları Göztepe Spor Kulübü Derneğine bağışlar o zaman bunun adı yardımdır. Yeni Asır % 90'ı kendisinin olan bir ticari işletmeye Göztepe A.Ş.'ne yatırım yapmıştır. Bugün gidip İzmir TV'yi alması ile arasında hiçbir fark yok Yeni Asır Yardım değil yatırım yapmıştır. Ve bu yatırımı da atadığı yöneticiler batırmıştır.

2-) "Yeni Asır, Göztepe perişanken ve amatör kümeye doğru paraşütsüz yol alırken, istek üzerine, rica üzerine yardım elini uzattı."

Barış detayları ile anlatmış Sn. Osman Gencer, Sn. Aydın Bilgin'e, Sn. Hamdi Türkmen'e veya Sn. Levent Ürkmez'e ulaşıp detaylarını öğrenebilir kim kime elini uzatmış kim kime rica etmiş ayrıca Göztepe perişan falanda değildi sadece sportif başarısızlığı vardı o kadar.

3-) "Kulübü 5 yıl yönetme ve tüm masraflarını karşılama gafletinde bulundu. Kasasından 50 milyondan fazla doları Göztepe için harcama suçunu işledi."

Yeni Asır Grubu Göztepe'nin futbol şubesini yönettiği dönemde Göztepe 3 sezon süper ligde oynamıştır. Bu süreçte federasyondan 25 milyon dolar civarında naklen yayın geliri almıştır. Hiçbir resmi belgeye dayanmayan nereye gittiği belli olmayan 50 milyon doların karşılığında fedarasyondan resmi belgeler ile alınan 25 milyon dolar bilgin grubunun battığı o dönemde kimin masraflarının kimin tarafından karşılandığı kısmını bence açıkça ortaya koymaktadır. Etibanka el konulduktan sonra yeni asırın ve sabah gazetesinin Göztepe A.Ş.nin gelecek sezondaki naklen yayın gelirlerinin temlik edilerek alınan paralar ile basıldığı dönem yöneticileri tarafından açıkça defalarca ifade edilmiştir.

4-) Son 5 yıldır ise, yönetim tamamen Göztepelilere devredildi, Yeni Asır maddi-manevi tüm sorumluluğu kulübü isteyenlere bıraktı.

Hukuki bir kurum olan Göztepe A.Ş.'nin tamamen devredilmesi ancak hukuki bir şekilde resmen devredilmesi ile mümkün olur. Halen Göztepe A.Ş.'nin hakim ortağı TMSF'nin son operasyonundan sonra tekrar Yeni Asırında ortağı durumuna gelen Bilgin Holdingtir. Yani halen Yeni Asır ile grup şirketidir. Ve onların ilgisizliği genel kurullara katılmamalarından dolayı kayyum tarafından yönetilmektedir. Manevi umursamazlık olabilir ama maddi sorumluluk aynen devam etmektedir.

5-) Yeni Asır maddi-manevi tüm sorumluluğu kulübü isteyenlere bıraktı.

Yeni Asırın tüm olanların içinde olmasaydı bile sırf izmirin gazetesi olması sebebiyle manevi sorumluluğu her zaman bulunmaktadır. Bütün bu olanlara müdahil olan bir kurum olarak maddi sorumluluğu izmirin gazetesiyim diye ortaya çıktığı içinde manevi sorumluluğu fazlasıyla vardır. Ve devredilemez.

Kendisi sorumluluk sahibi bir gazeteci olarak kamuoyunu yanıltmaktadır. Rica ediyorum bu tespitlerimde yanlış olduğum yerleri en azından buraya yazsın eğer yanlış olduğum yer bulamıyorsa da bir gün köşesini bize bırakarak bu yazıyı yazsın ve cevap hakkımızı kullanmamıza izin versin.

Şiddet ve kaba kuvvet hiçbir şeyin çözümü değil keşke arkadaşlarımız yeni asırın önüne gidip tezahuratlarını yapıp demokratik haklarını kullansalar cam çerçeve indirmeselerdi ne yazık ki kendilerine hakim olamayıp gençliğinde verdiği heyecanla fazlasını yaptılar ve şu an bedelini ödüyorlar.

Ama bu hareket ne kadar yanlışsa azılı katillerin sapıkların bile isimlerinin resimlerinin gizlendiği günümüzde gençlik heyacanıyla bir anlık topluluk psikolijisi ile yapılan bir hareket sonucunda tek tek isim isim insanları teşhir etmek o kadar yanlıştır. Basın Denetim Kurumlarını bu hareketinden dolayı yeni asıra gereken incelemeyi yapacaklarına inanıyorum.

Özkan Cengiz
   
 

Özkan Cengiz
www.ozkancengiz.net
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter