“Bizim belediyemiz Türkiye’nin en tecrübeli ilçe belediyelerinden bu sebeple su, kanalizasyon, yol, temizlik vb asli hizmetlerimiz için yürüyen sistemlerimiz var ve sorunsuz işliyor, bu sebeple biz enerjimizi daha çok ilçemizi bir dünya ilçesi, dünya kenti yapmak için çalışacağız. İlçemizde yaşayan yurttaşlarımızın sosyal ve kültürel anlamda Avrupa kentlerinde yaşayanlardan farkı olmamasını sağlayacağız. Bu çalışmalarımız içinde Göztepe bizim çok önemli çünkü bir dünya markası biz Göztepe gibi bir dünya markasından yararlanıp ilçemizi de bir dünya markası yapacağız”

Tam bu kelimeler değildi belki ama ana fikir ve anlatım olarak aynen böyle demişti Sn.Tartan seçim çalışmaları esnasında yaptığı Göztepe Spor Kulübü ve Yalı Derneği ziyaretlerinde bizde yapar yapmaz göreceğiz ama en azından fikir ve anlayış olarak doğru çizgide demiştik kendi değerlendirmelerimizde.

29 Mart 2009 -13 Ağustos 2009 neredeyse beş ay ama Sn. Tartan’ı henüz göremedik, henüz konuşamadık.

Bir stat hikayesidir gidiyor, seçim geyiğidir bir şey olmaz diye düşünülürken bir anda valilik ziyaretleri ile  vücut buldu. Ve belki de şehrin en talihsiz yeri seçildi. Genelde karşıtaraflılar olaya seviniyor. Ama uzun yıllar karşı tarafta ikamet etmiş biri olarak bence onlar için bile talihsiz bir yer. Hepimiz kızıyoruz tepki veriyoruz. Başta Aziz Kocaoğlu olmak üzere mülki idareye sinirleniyoruz. Neden!

Kendi adıma düşündüm ben projeye Göztepeli olduğum için mi karşı çıkıyorum. Bir an Göztepeli kimliğimi (olmaz ya) kenara koyayım. Futbol fanatiği kimliğimi kenara koyayım. Bir İzmirli olarak bu projeyi değerlendireyim dedim. Ne oldu biliyor musunuz? daha çok kızdım. Bu şehir en çok yatırım almadığından muhalif kimliği nedeniyle iktidarlar tarafından cezalandırıldığından dem vurur. Ama buna rağmen az da olsa yapılan yatırımlar eline yüzüne bulaştırır. İşte Metro örneği gözümüzün önünde Büyükşehir ihaleyi iptal ettim diyor yüklenici şirket bu aşamada iptal ederse haftaya kalmaz İnönü Caddesi çöker diyor. Büyükşehir yok öyle bir şey diyor. Ben oturmuyorum ama o caddede oturanların psikolojisini düşüne biliyor musunuz? Çökecek miyiz? Çökmeyecek miyiz? YAŞAYARAK ÖĞRENECEĞİZ.

İşte bu şehri yönetenlerin ana politikası yaşayarak öğreneceğiz. Ya oradan metro zor geçer altı kayalık üstü kayalık maliyetler çok olur şirket batar. Yok biz başlayalım olmadı bakarız. Ya buraya tenis tesisi yapmayalım bak şurada bir tenis kültürü var oradaki tesisleri büyütelim yok yapalım yapalım orayada giden olur. Ya Kordondan yol geçerse kordon biter daha mahkeme devam ediyor, olsun biz viyadükleri yapalım olmadı onları anıt olarak bırakırız. Ya bu stat burada bir işe yaramaz olsun yapalım stat stattır biz yapalım bir stadımız daha olsun Olmazsa bakarız. Efsane fıkra vardır. Süleyman Bey Nazmiye Hanıma seslenmiş, Nazmiye hanım suyu ısıt olmadı çay demleriz. Bizim ki de o hesap bir biz yapalım da olmadı çay demleriz.

Stat konusu, İzmirde yatırım konusu üstünde kitaplar yazılacak bir konu daha fazla uzatmak istemiyorum çünkü görünen o daha çok tartışacağız şehri yöneten insanların biraz kafası çalışsa Örnekköye 50.000 kişilik stat yapacağına 25000 kişilik bir stat Mavişehire, 25000 kişilik bir statta inciraltına yapar bu şehri iliklerine kadar futbol şehrine çevirir.

 

 

Dönelim başa, şimdi kızıyoruz ediyoruz ama neden Örnekköy seçildi kısmının biraz altına inelim.

Örnekköy’deki stat yapılacak yer sportif tesis imarı olan en uygun yer şu anda neden çünkü karşıtarafın ilçe belediye başkanı ileriyi görmüş imar durumlarını ayarlamış ve stat sözü her geçtiğinde benim imarı hazır yerim var, benim bütçemde bu yatırıma kaynak var, benim projem var, benim hazırlığım var, ben bu şehrin bu işe en hazır ilçe başkanıyım diye ortaya atlıyor. Futbol takımı taraftarları ile iyi kötü ilişkisini bir zemine oturtmuş ve beraber hareket edebilme yetisi kazanmış,  Kendisini takdir ediyorum. Yıllardır bu işin peşini bırakmadı ve görünen köye göre de semeresini alacak. Karşı taraflı futbol sevdalılarını tavsiyem elini taşın altına bu kadar iyi koyan başkanlarına sahip çıksınlar.

Gelelim bizim tarafa hadi eskisinden geçtik, konuşmaya bile değmez. Ama yazımın başındaki iddialı demeçlerle göreve gelen yenisi ne yapıyor? 5 ayda ağzından tek kelime bu konuyla ilgili bir şey duyduk mu? Kendisinin bir şeyler demesini bırak oturalım konuşalım üretelim diyenlerle bir görüşmesi oldu mu? Kendi ilçe sınırları içindeki bir stadyumun yıkılması yerine ticaret merkezi yapılması gazetelerin gündemlerinden düşmüyor tek kelime laf etti mi? Dünya Kulübü Göztepe diye tanımladığı kulüp ile ilgili tek bir olumlu çalışması, tek bir projesi, tek bir demeci, tek bir duruşu ortaya çıktı mı? HAYIR!

Bu ilçenin en büyük spor okulu bu kulübün çatısı altında, bu ilçenin en tanınmış markası bu kulüp, bu ilçenin spor (tenis, basketbol, vb) kalbi bu kulübün tesisleri, hepsinden geçtim.

Bu ilçenin beklide tarihindeki en büyük halk organizasyonu binlerce yurttaşın karadan denizden katılımı ile bu kulüp için gerçekleşti, Güzelyalı festivali için bilmem kaç kez gelirken bu organizasyonda ortadan kaybolundu. Ancak bu süreç böyle gitmez.

Sn. Tartan ölçüp, biçip, tartıp, bir Göztepe politikası belirlemeli ve oturup, konuşup, paylaşıp bu politikayı gerçekleştirmelidir. Yok ben bir sonraki seçimde şehrin yöneticiliğine adayım bu sebeple karşıya, oraya, buraya sempatik gözükmek için Göztepe’ye pek bulaşmayayım diye düşünmeye devam ederse büyük hata yapar.

Önce oturulan koltuğun hakkı verilmelidir ki, sonra başka koltuk hak edilsin.

Özkan Cengiz

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter