Ülke yönetiminin üst katlarındaki adaleti simgeleyen  teraziler üzerinde bazılarına göre kılıç kalkan, bazılarına göre de halat çekmece oyunları oynanırken, "Göztepe'yi yönetenlerin  arasında Göztepeliler bulunsun mu, bulunmasın mı?" sorusunun yanıtı bir kısım insanımızın çok umrunda değilse de, Göztepe'ye gönül verenleri oldukça ilgilendirmekte...
***
İmam Altınbaş Sinan Genç'e verdiği röportajda "Biz konuşmayı değil, başarmayı seviyoruz. Tüm Göztepeliler gibi. Holding olarak camiamızla kucaklamak istiyoruz. Hatta onların da içinde olduğu yeniden yapılanmayı ciddi şekilde düşünüyoruz. Göztepe'yi dünya kulübü yapacağız. Ama bu herkesin desteğiyle olur. Altınbaş Holding var diye herkes kenara çekilirse dünya kulübü olamayız. Kimileri fikirleriyle, kimileri ekonomik desteğiyle, kimileri de zamanıyla kulübe katkı vermeli. Göztepe'ye herkesin vereceği bir şeyler vardır." şeklinde konuşmuş.
***
Þüphesiz ki dünya kulübü olabilmek uzun soluklu bir sosyal mühendislik yolculuğudur. Peki, sosyal  yapıyı anlayıp, uyum sağlamadan geliştirilecek sosyal mühendislik proje(leri) işlevsel ve/veya verimli olabilir mi?
***
www.goztepelist.org'da yapılan ankette 984 katılımcının %88.4'ü yapılacağı iddia edilen Göztepe Spor Kulübü Genel Kurulu’nda Yönetim'de camiaya yakın isimlere de yer verlmesini uygun bulmuş.
***
Göztepe'yi yöneten sistemin içinde Göztepeliler de bulunmalıdır. Bunun faydasının yanında zararları da olacaktır (o var niye öbürü yok vs) ama faydaları şüphesiz ki faha fazla olacaktır.
***
Mevcut yönetim mutlak iktidarlarının ilk senesi içinde Göztepe'nin, onun taraftarının ve camiası olarak nitelendirilebilecek kitlesinin sosyolojik yapısını, düşünsel dinamiklerini, bu ülkenin diğer taraflarına pek benzemeyen, ülkemizi halen yönetenlerin "Gavur" olarak nitelendirdiği İzmir'i, onun yapısını ve iç dengelerini algılamakta ve uyum sağlamakta güçlük çekmiştir.  Altınbaş grubunun şu an için ne paraya, ne de emeğe ihtiyacı varmış gibi gözükmemektedir. Þu anki statüko dahilinde parayı kendileri koymakta, emeği de para ile satın almaktalar. Buna mukabil, kanımca yönetime alınacak Göztepeliler başarı için insanları biraraya getirme, başarı ya da başarısızlığı, iyi günü, kötü günü "paylaşma", izmir'i anlama ve ilişki kurma konusunda faydalı olacaktır. Başarı paylaşılmazsa, onu kazanmanın anlamı var mıdır? Altınbaş Holding var diye insanların geri çekilmesini istememek, dünya kulübü olabilme yolunda  oldukça mantıklıdır, bununla birlikte yönetim kademeleri içine Göztepeli olan insanları almamak bu mantıklı yolda tutarsızlıktır. Öyle ya da böyle, Göztepeliler arasında fikir, zaman ya da ekonomik destek verebilecek pekçok insan bulunmaktadır. Yöneten sistem içinde  profesyonel ve/veya amatör Göztepelilerin de bulunmasının bir başka faydası da iç muhalefet olacaktır. Bu sene de görüldüğü gibi profesyonel yönetim demek sıfır hata demek değildir. Birilerinin olası  hataları gerçekleşmeden söylemesi şüphesiz ki oldukça faydalı birşeydir. 
***
Bu ülkede iyi varsa, kötü ve çirkin de mevcut. Göztepe de bu ülkenin bir parçası ve kapalı kaplar kanunu evrensel ise, Göztepe insanlarının yarattığı basınç ülke topraklarının halkı ile eşit olacaktır. Evet futbol takımını inanılmaz bir hukuki ve sportif başarı öyküsü ile amatör kümeye düşürenler, üye defterlerini kaybedenler, üye sayısını ne olduğu anlaşılmadan yaklaşık %90 tırpanlayanlar, genel kurulda oylama yaparken kabul edenleri sorup, etmeyenleri sormadan "kabul edilmiştir" diyebilen Divan başkanları Göztepeliydi. Tüm bunlara karşı varını yoğunu bu kulüp için harcayan, öyle ya da böyle kulübü götürmeye çalışan, kulübe Federasyon Kupaları, Cumhurbaşkanlığı Kupası, şampiyonluklar kazandıranlar, Avrupa kupalarında yarı final oynatanlar da Göztepeliydi.
***
Velhasıl kelam Altınbaş Holding'in kulüp üyeliklerini eski üyelerin haklarını gözeterek yeniden düzenlemesini, Göztepelilerin de içinde bulunduğu yeniden yapılanmayı İmam Bey'in kendi deyimiyle "başarmalarını" bekliyoruz. Lütfen en kısa sürede başarınız.

Oğuz Reşat Sipahi

http://www.sipahi.tk

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter