Söz kelimesinin Türk Dil Kurumu’na göre anlamları: 1)bir düşünceyi eksiksiz olarak anlatan kelime dizisi 2)Bir konuyu yazılı veya sözlü olarak açıklamaya yarayan kelime dizisi 3)Bir işi yapacağını kesin olarak vaat etme.

***

Halen Göztepe Onursal Başkanı sıfatına sahip Sayın İnan (İmam) Altınbaş bir süre önce Sinan Genç’e verdiği röportajdaki sözleri şöyle  “Göztepe spor kulübüdür. Sadece futbol ile değil, basketbol, voleybol, diğer amatör sporlarla sporun her alanında büyük işler başarmış bir kulüptür. Bizim bu yatırımı yaparken hedefimiz sadece futbolda değil, diğer tüm dallarda da Göztepe'yi ilk 5 spor kulübünden biri yapabilmektir. Ama her şey zamanla ve sabırla.”.

***

Henüz resmi olarak açıklanmasa da, geçen sezon ikinci lige çıkan Göztepe bayan voleybol takımının ligden çekileceği söyleniyor.

***

Göztepe’nin voleybol macerası 1970'lerde erkek voleybol takımı ile başlamış. Göztepe Bayan voleybol takımı ise Sayın Bülent Özkul’un döneminde 1995’de kurulurken, Bilgin Holding döneminde iyice aktive edilip birinci lige çıkmıştı. Orada üçlü oligarşi ve Ksk dahil rakiplerimizle mücadele ve galip gelme konusunda oldukça başarılıydılar. Takım 1999–2000 sezonunda lig beşincisi olup Avrupa Konfederasyon Kupası’na gitme hakkını kazanarak, bu onuru Ege Bölgesi’nde yaşayan ilk takım oldu. Göztepe bu vesileyle son 30 sene içinde sutopu dışındaki bir branşta Avrupa’da temsil edilme şansı bulmuştu. (Not:2002'de Futbol takımı İntertoto Kupasına katılma hakkı elde edilmiş ama malum yönetim bu hakkı kullanmamıştı.) Takım 2001–2002 sezonunda ikinci lige düştü, 2003–2004 sezonunda (futbol 2A’den 2b’ye yani üçüncü lige düşerken) yeniden birinci lige çıktı. Ertesi sezon (2004–2005 yani futbolun üçüncü lige aslında dördüncü lige düştüğü sene) voleybol ligde kalmayı başardı. Sezon sonundaysa zamanın yöneticileri tarafından lige katılım parası ödenmeyerek ligden çekildi. Voleybolcular futbol takımının amatöre düştüğü sene dördüncü ligden üçüncü lige çıktı. Geçen sene yani Altınbaş Holding döneminde de futbol amatör kümeden çıkmayı başaramazken, bayan voleybolcular Alphan Manas ve Sanver Süzek yönetiminde üçüncü ligden ikinci lige çıktı.

***

Altınbaş Holding geçen sene voleybol şubesini kapatsaydı, bu yazı o kadar da anlamlı olmayabilirdi. Netice itibariyle Altınbaş Holding futbol için gelmişti. Fakat geçen sene ciddi bir yatırım ile takım ikinci lige çıkarıldı, ancak sonrasında ne olduysa oldu; takımı çıkaran yöneticiler Alphan Manas ve Sanver Süzek istifa etti.  

***

Onursal Başkan Altınbaş’ın yukarıdaki sözleri, holdingin Mersin’in voleybol takımına sponsorluk yaptığı, takımın Altınbaş döneminde ikinci lige çıkarıldığı bilinmese, amatör sporlara yatırım yapmayı anlamlı bulmadıkları ya da düşünmedikleri de iddia edilebilirdi. Bu iddia mantıklı bulunarak, kabul edilebilirdi de.

***

Voleybol takımından kimse hemen birinci lige çıkmasını beklemiyor. Takımın ikinci ligde kalması için gerekli paranınsa 100.000 YTL civarı olduğu belirtiliyor.  

***

Türkiye’nin ve İzmir’in nüfusunun yarısı bayan ve Göztepe’nin bayanlara yönelik tek branşı voleybol. Altınbaş Holding’in en önemli markası ne? Altınbaş Kuyumculuk. Bu iki markayı birleştirmek pekala bir çözüm olabilir.

***

Başka bir çözüm kulüp üyeliği sorununun çözülmesi ve bu yolla gelecek paraların voleybola aktarılması olabilir.

***

Başka bir çözüm de 150-200 kişilik bir voleybol spor okulu yaratmayı başarmak (ayda 50 YTL’den) ve takımın ikinci ligde kendi kendine yaşayabileceği parayı elde etmek olabilir.

***

Okullar olmasa, Milli Eğitim bakanlığını yönetmek ne kadar kolay olurdu diyen yiğit bakanlarımıza nazire yaparak, “Sorunu çözemiyorsan, sorunu yok edersin; takımı ligden çekersin.” demek yöneticilik ya da profesyonel yöneticilik midir?

***

Amatör spora destek verilmeyecekse takım neden ikinci lige çıkarılmış ve Onursal Başkan Altınbaş neden hedefi tüm branşlarda ilk beş olarak açıklamıştır? Destek verilecekse (Mersin’in takımına bile destek verilirken) neden Göztepe’nin voleybol takımı ligden çekilmektedir? Göztepe taraftarına inat olsun diye mi? En iyi çözüm çözümsüzlük olduğu için mi? Altınbaş Holding yönetimi adını kendilerinden önce bu takımı ligden çeken yönetici grubuyla aynı şekilde andırmak ve bu güzide ünvanı onlarla paylaşmak istediği için mi?

***

Göztepe‘yi yöneten sevgili profesyoneller ve Sayın Onursal Başkan İnan (İmam) Altınbaş! Çözüm üretmek isterseniz üretirsiniz. Yok, aslında yaratmak istediğiniz şey ona buna inat, kendi söz ve icraatlarınıza tezat olsun amaçlı çözümsüzlükse, bunu da pekala başarabilirsiniz. Tabii ki yanında sözlerinizin güvenilirliğini ve yanında tutarlılığınızı kendi ayaklarınızla ezerek. Top sizde…

 

 

Oğuz Reşat Sipahi

http://www.sipahi.tk

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var? İnstagrama kayıtlı 52 milyonluk örneklem üzerinden bakarak Türkiye’de hangi takımın kaç taraftarı var?
  Written by Oguz Resat Sipahi 10 May 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Hangi takımın daha çok taraftarı var? Bu soru çok iç gıdıklayan bir soru biliyorum. Pazar Pazar maçlar da yok. Nereden aklıma geldi diye sorarsanız Dövletimiz sağolsun. İnstagramda Kumluca-Olimpos alanının yüce Dövletmiz tarafından 1. derece sit alanı konumund...
 • Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... Ülkemizde 1098, dünyada 108319 kişiyi covid19 kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik...
  Written by Oguz Resat Sipahi 12 Nisan 2020
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk *Ülkemizde 1098, dünyada 108.319 kişiyi covid19'un kanlı ve mukuslu kırbacı ile kaybettik... *Ne mutlu bizlere değil ki ülkemiz, covid19 açısından müreffeh ülkeler düzeyini yakalama ve aşma yolunda koşar adımlar ile ilerliyor... Yine de arada iyi şeyler de var...
 • Gözyaşları... Gözyaşları...
  Written by Oguz Resat Sipahi 21 Nisan 2019
  Oğuz Reşat Sipahi http://www.sipahi.tk Uzun zamandır yazasım gelmiyordu ligin ilk devresinde yazacak birşey yoktu pek, ya da dünyevi dertlerden yazasım gelmedi... Ligin ikinci devresinde de yazasım gelmedi bu sefer çoğunlukla dünyevi ailevi dertlerden... Dünkü gözyaşlarına kadar... Taraftarımızın,...
 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter